23.06.2021/11:43

Amazon niszczy miliony produktów. Na wysypisku lądują m.in. telewizory, laptopy, drony, sporadycznie MacBooki i iPady

Internetowy gigant Amazon co roku niszczy miliony niesprzedanych towarów w jednym ze swoich brytyjskich magazynów – wynika z dochodzenia stacji ITV News.

Materiał zebrany przez ITV News pokazuje marnotrawstwo na zdumiewającym poziomie, a dotyczy ono zaledwie jednego z 24 centrów Amazona, które działają obecnie w Wielkiej Brytanii.

Dziennikarze ITV sfilmowali z ukrycia, jak w magazynie Amazon w Dunfermline do pudełek z napisem „do zniszczenia” trafiają m.in.: telewizory Smart TV, laptopy, drony, suszarki do włosów, najwyższej klasy słuchawki, dyski do komputerów, książki czy tysiące zapieczętowanych maseczek na twarz.

Produkty te albo nigdy nie zostały sprzedane, albo zostały zwrócone przez klienta. Prawie wszystkie sfilmowane przez ITV towary można było przekazać organizacjom charytatywnym lub potrzebującym. Jednak zamiast tego są wrzucane do ogromnych pojemników, zabierane przez ciężarówki i wyrzucane do centrów recyklingu lub, co gorsza, na wysypisko śmieci.

Były pracownik, który prosił o anonimowość, powiedział dziennikarzom ITV, że Amazon niszczy 130 tys. przedmiotów tygodniowo. Zgodnie z jego słowami dzieje się to „bez ładu i składu” – do utylizacji trafiają sporadycznie nawet MacBooki i iPady. Informator wskazuje, że przykładowo jednego dnia na śmietnik poszło 20 tys. maseczek antycovidowych – wciąż w opakowaniach.

– Około połowa wszystkich wyrzucanych przedmiotów jest nieotwartych i nadal w opakowaniu termokurczliwym. Druga połowa to zwroty i są w dobrym stanie. Pracownicy są zszokowani tym, o co zostali poproszeni – mówi były pracownik Amazona.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Nick 23.06.2021

    Za głowę się złapałem i tak sobie siedzę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także