04.06.2020/14:28

Amazon wycofuje się z części benefitów pracowniczych, choć do końca pandemii daleko

W tym tygodniu pracownicy centrów dystrybucyjnych Amazona stracili dodatkowe 2 dolary za godzinę pracy w czasie pandemii. Stracili już prawo do nieograniczonych urlopów bezpłatnych. Amazon oszczędza, podczas gdy fortuna Jeffa Bezosa zbliża się do 150 mld USD – wskazuje Business Insider.

W pierwszych dniach i tygodniach pandemii Amazon z trudem radził sobie z zalewem zamówień, spowodowanym lockdownami, wprowadzanymi przez rządy z całego świata. Obecnie jednak koncern ogarnął swoje operacje na tyle, że zaczyna wycofywać się z działań zmierzających do lepszej ochrony pracowników i lepszego wynagradzania ich za podejmowanie ryzyka w pracy. Tymczasem, jak alarmują pracownicy magazynowi giganta światowego detalu, wirus wciąż rozprzestrzenia się w jego centrach dystrybucyjnych w Europie i USA – alarmuje Business Insider.

Już w kwietniu Amazon wycofał się z deklaracji, że pracownicy magazynowi mogą bez ograniczeń brać urlopy bezpłatne – było to niezwykłe jak na tę firmę posunięcie, bo wcześniej pracownikom przysługiwał limit 80 godz. bezpłatnego urlopu rocznie, a jego przekroczenie mogło skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy o pracę.

W miniony poniedziałek koncern z Seattle odstąpił od kolejnej zachęty czy nagrody – dodatku do płacy w wysokości 2 dolarów za godzinę, w ramach nagrody za przychodzenie do pracy w czasie pandemii.

Tymczasem USA to wciąż jeden z krajów najciężej dotkniętych pandemią – 1,8 mln zakażonych, ponad 105 tys. zgonów. Co prawda w ostatnim czasie krzywa nowych zachorowań wypłaszcza się, jednak eksperci wciąż ostrzegają, że w całym kraju mogą pojawiać się nowe ogniska epidemii.

Do połowy maja w USA potwierdzono zgony ośmiu pracowników Amazona, a w ponad 100 magazynach koncernu odnotowano potwierdzone przypadki zakażeń. Oficjalnych danych brak, jako że koncern konsekwentnie odmawia publikacji danych o potwierdzonych testami zakażeniach wśród pracowników.

Amazon oszczędza na pracownikach, a tymczasem fortuna szefa firmy, Jeffa Bezosa, wciąż pęcznieje. Według indeksu miliarderów Bloomberga, od stycznia 2020 r. gigantyczny majątek najbogatszego człowieka na planecie urósł o kolejne 32 mld dolarów i obecnie wynosi 149 mld – podsumowuje Business Insider.

Źródło: businessinsider.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.