14.02.2022/10:56

Analitycy PKO BP prognozują, że inflacja CPI za styczeń wyniesie nawet 10 proc. r/r

Po silnych podwyżkach cen żywności w Czechach i na Węgrzech, ekonomiści spodziewają się, że w styczniu 2022 roku inflacja CPI w Polsce sięgnie nawet 10 proc. rok do roku. U naszych południowych sąsiadów wskaźnik ten wzrósł aż do 9,9 proc. r/r w porównaniu do 6,6 proc. w grudniu 2021 roku.

We wtorek, 15 lutego br., Główny Urząd Statystyczny opublikuje wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2022 roku. Według analityków PKO BP, będą to prawdopodobnie najciekawsze dane w tym roku.

„Nasz szacunek (10,0 proc. r/r) jest powyżej mediany szacunków w ankiecie Parkietu (9,3 proc. r/r). Niepewność towarzysząca szacunkowi inflacji za styczeń jest niezwykle duża, co znajduje odzwierciedlenie w rozpiętości szacunków (8,6-10,5 proc. r/r). Styczeń jest okresem zmiany cenników, a początek roku w otoczeniu rosnących kosztów sprzyja podnoszeniu cen detalicznych. Ten element procesów inflacyjnych jest trudny analitycznie do uchwycenia i skwantyfikowania, szczególnie w obliczu niepewnego efektu mechanizmów z tarczy antyinflacyjnej” – czytamy w „Dzienniku Ekonomicznym” Centrum Analiz PKO BP.

Ekonomiści są zaskoczeniu wysokością inflacji CPI w Czechach. „Ceny wzrosły aż o 4,4 proc. miesiąc do miesiąca, najsilniej od stycznia 1993 roku. To wynik 39 proc. wzrostu miesiąc do miesiąca cen prądu i 31 proc. gazu (m.in. efekt powrotu wyższych stawek VAT). O 4,4 proc. miesiąc do miesiąca wzrosły ceny żywności” – informuje PKO BP.

 

Wzrost cen żywności objął wile kategorii. O 4,2 proc. miesiąc do miesiąca podrożało pieczywo, o 5,8 proc. napoje, o 4,3 proc. warzywa, o 12,9 proc. jaja, a o 5,1 proc. oleje i tłuszcze.

Analitycy banku spodziewają się, że również jutrzejszy odczyt cen żywności w Polsce będzie bardzo mocny, ale ekonomiści mBanku nie są tak pesymistyczni. „W Polsce mediana oczekiwań (i nasza prognoza) wynosi 9,3 proc.” – informuje mBank Research.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także