10.02.2020/15:45

Analitycy rewidują w dół prognozy tempa wzrostu gospodarczego

Biorąc pod uwagę napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury, analitycy Credit Agricole Bank Polska zrewidowali prognozy makroekonomiczne. Oczekują, że tempo wzrostu PKB w 2020 r. wyniesie 2,7 proc. r/r (3,0 proc. przed rewizją), a w 2021 r. będzie równe 3,3 proc. (bez zmian w porównaniu do poprzedniej prognozy).

Jednym z głównych czynników rewizji w dół prognozowanego przez analityków tempa wzrostu gospodarczego w br. jest wyraźne zaskoczenie w zakresie tempa i struktury wzrostu gospodarczego w IV kw. ub. r.

Dynamika PKB w 2019 r. ukształtowała się poniżej oczekiwań ekspertów CA, a to oznacza, że implikowane tempo wzrostu gospodarczego w IV kw. (2,9 proc. r/r) wskazuje na silniejsze od wcześniejszych prognoz spowolnienie wzrostu PKB. Ich zdaniem, niższy punkt startowy oddziałuje w kierunku obniżenia ścieżki wzrostu gospodarczego również w 2020 r.

„Na podstawie danych o PKB za 2019 r. można oczekiwać, że w IV kw. ub. r. odnotowano wyraźnie zwiększenie dynamiki inwestycji w Polsce do 7,2-7,3 proc. r/r wobec 4,7 proc. w III kw., do czego najprawdopodobniej przyczyniły się wyższe nakłady przedsiębiorstw na środki trwałe. Uważamy, że prawdopodobne wyraźne ożywienie inwestycji przedsiębiorstw w IV kw. nie utrzyma się w br. Głównymi czynnikami ograniczającymi aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw będą niepewność dotycząca kształtowania się koniunktury za granicą, rosnące obciążenia związane z wyższymi kosztami pracy (składki na Pracownicze Programy Kapitałowe i wyższa płaca minimalna) oraz krótki cykl inwestycyjny.” – czytamy w opracowaniu MAKROmapa.

Badania koniunktury przedsiębiorstw wskazują zarówno na znaczne pogorszenie prognoz dotyczących sytuacji finansowej i planów inwestycyjnych firm, jak i na wyraźny spadek prognozowanego popytu na długoterminowy kredyt inwestycyjny dla dużych firm.

„Oczekujemy, że ze względu na wygasanie cyklu w inwestycjach publicznych, mniejszą absorbcję środków unijnych oraz zakłócenia związane z silnym wzrostem kosztów realizacji inwestycji publicznych w obszarze infrastruktury transportowej (drogi i kolej) inwestycje publiczne będą spadały w ujęciu rok do roku do końca 2020 r.” – przekonuje Credit Agricole.

Analitycy zwracają ponadto uwagę na silniejszy od wcześniejszych oczekiwań spadek dynamiki spożycia prywatnego w IV kw. Ich zdaniem, spowolnienie konsumpcji będzie kontynuowane w 2020 r. Poprawa na rynku pracy wyhamowała, co skłania gospodarstwa do oszczędzania. Uruchomienie PPK przyczyni się do zmniejszenia dochodów rozporządzalnych, silnie wzrośnie inflacja, wygasać też zaczną korzystne wpływy transferów socjalnych. Co więcej, w wyniku silnego wzrostu płacy minimalnej i spowolnienia popytu należy się spodziewać nieznacznego spadku zatrudnienia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.