01.12.2020/16:37

Andrej Modic, właściciel LokalnyRolnik.pl: Konsumenci szukają żywności wiadomego pochodzenia

W czasie pandemii polscy konsumenci stali się jeszcze ostrożniejsi niż wcześniej. Nasza platforma, na której klienci mogą kupić produkty bezpośrednio od małych, lokalnych rolników, bardzo na tym zyskała. Notujemy kilkukrotny wzrost sprzedaży – mówił Andrej Modic, właściciel Lokalnyrolnik.pl podczas debaty „Eko, natura, bio boom – strategie asortymentowe skoncentrowane na konsumencie” na Retail&FMCG Congress 2020.

Andrej Modic zwrócił uwagę, że ostatnio bardzo dużo mówi się o certyfikowanych produktach bio i organic, jednak jego zdaniem równie ważnym trendem jest poszukiwanie przez konsumentów żywności wiadomego pochodzenia. – Niekoniecznie musi być ona certyfikowana. Bezpośrednia znajomość wytwórcy jest dla wielu klientów dużo więcej warta niż certyfikat – zaznaczył właściciel platformy LokalnyRolnik.pl. – Z badań rynku wynika, że certyfikat bio ma znaczenie dla 40 proc. kupujących, dla pozostałych 60 proc. nie jest on istotny – dodał.

Zauważył także, że obecnie, dzięki nowoczesnym technologiom, m.in. takim jak wirtualne targowisko, dostęp do żywności od małych lokalnych producentów jest ułatwiony, co pozytywnie przekłada się na kondycję małych gospodarstw. – Przeważnie prowadzą one swoją produkcję w zrównoważony sposób. Staramy się je wspierać w tych obszarach, których ze względu na niewielką skalę działalności nie są one w stanie samodzielnie prowadzić, czyli głównie w zakresie sprzedaży, marketingu i logistyki. Jeśli chodzi o technologie, to włączamy w te procesy np. algorytmy sztucznej inteligencji czy rozwiązania „w chmurze” – tłumaczył Modic.

– Dzięki temu, że małe gospodarstwo nie musi się zajmować kwestiami związanymi z dystrybucją swoich produktów, rolnicy mogą skupić się na tym, co robią najlepiej, czyli na wytwarzaniu najwyższej jakości żywności – podsumował.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także