25.05.2018/13:38

Parlament Europejski chce surowych kar za różnicowanie jakości produktów w poszczególnych krajach UE

Komisja ds. Rolnictwa PE rekomendowała wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów tej samej marki i o tych samych oznaczeniach, różniących się jakością i składem, w zależności od rynku. Parlamentarzyście europejscy chcą surowych kar dla producentów, którzy będą obniżali jakość swoich produktów, sprzedawanych np. w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Z wyjątkiem uzasadnionych przypadków, firmy sprzedające w różnych krajach UE produkty pod tą samą marką, ale różniące się jakością lub składem, powinny to wyraźnie zaznaczyć na opakowaniach, pod rygorem surowych kar. Tak brzmi opinia Komisji Rolnictwa, przesłana do Komisji Rynku Wewnętrznego, która pilotuje projekt zmian w prawie unijnym, mających zapobiec tego rodzaju praktykom producentów. Głosami 41 członków, przy 1 sprzeciwie i 1 absencji, Komisja wezwała do podjęcia niezwłocznych działań, zmierzających do ukrócenia praktyk polegających na sprzedaży produktów tej samej marki i w takich samych opakowaniach, ale o różnym składzie.

W tym celu należy znowelizować dyrektywę UE z 2005 r., w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych na linii biznes – konsumenci. Producenci będą musieli produkty o odmiennym składzie sprzedawać pod innymi markami i z różniącymi się oznaczeniami. Zmiana składu produktu może nastąpić wyłącznie w przypadku korzystania z lokalnych surowców lub potrzeby uwzględnienia preferencji lokalnych konsumentów. Firmy nie stosujące się do nowych zasad powinny być surowo karane, włącznie z zakazem sprzedaży na niektórych rynkach UE – wnioskują parlamentarzyści.

Członkowie PE apelują ponadto do producentów, aby nie czekali na nowe przepisy, ale aktywnie zwiększali transparentność informacji o składzie swoich produktów, a także wprowadzali marki lokalne odpowiedniej jakości. Z kolei pod adresem Komisji Europejskiej posłowie kierują oczekiwanie, aby rozwinęła stosowny system referencyjny, który pozwoli porównywać produkty adaptowane lokalnie, tak aby konsumenci mogli zrozumieć różnice i ocenić jakość produktów.

Komisja Rolnictwa PE zachęca konsumentów, by w dalszym ciągu ujawniali przypadki podwójnych standardów jakościowych i zgłaszali je za pośrednictwem europejskiego systemu powiadomień

Parlamentarzyści europejscy poparli inicjatywę przeznaczenia 2 mln euro na stworzenie Wspólnego Centrum Badawczego, które wypracuje metodologię i system testowania produktów spożywczych, dostępnych na poszczególnych rynkach UE. Centrum powinno być w pełni gotowe do pracy jeszcze w tym roku.

Rekomendacje Komisji Rolnictwa będą rozpatrywane przez Komisję Rynku Wewnętrznego podczas sesji w dniach 11-12 lipca.

We wrześniu 2017 r. KE opublikowała szereg wskazówek, które mają pomóc władzom lokalnym w ustalaniu, czy dana firma łamie prawo unijne, sprzedając identycznie obrandowane produkty o różnej jakości, w zależności od rynku. W kwietniu 2018 r. opracowana została propozycja legislacyjna, na mocy której takie praktyki miałyby być bezprawne. Końcowa wersja tego projektu będzie dopracowana przez Parlament Europejski oraz ministrów krajów członkowskich.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nova 28.05.2018

    Niech zaczną od Firmy Henkel i Nivea!!! Wystarczy porównać jakość niemiecką a polską . Wiem coś na ten temat, bo znajomy pracował w Niemczech !!! towary kierowane do nas to III świat!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.