15.06.2020/08:09

Beyond Meat będzie produkować roślinne hamburgery w zakładach mięsnych w Holandii

Producent zamienników mięsa, firma Beyond Meat wchodzi z produkcją do Europy. Firma będzie współpracować z zakładem produkcyjnym Zandbergen w Zoeterwoude w Holandii dopóki nie zakończy się budowa jej własnego zakładu.

Nowy obiekt, którego właścicielem i operatorem jest Zandbergen, holenderski producent i importer wyrobów mięsnych, który wytwarza również roślinne białka, będzie produkować Beyond Burgery i Beyond Sausage. Beyond Meat chce w ten sposób wydajniej dystrybuować produkt w regionie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

W zakładzie firmy Zandbergen produkowane mają być również nowe opakowania dla zamienników roślinnych mięsa. Beyond Meat przekonuje, że będą to lżejsze, w pełni nadające się do recyklingu tace. Nowy projekt opakowań zakłada o 30 proc. mniejsze zużycie papieru i plastiku potrzebnych do zapakowania wyrobów.

W czerwcu br. Beyond Meat rozpoczęło budowę pierwszego własnego zakładu produkcyjnego w Europie, w Enschede w Holandii. Firma będzie w nim opracowywała innowacyjne technologie teksturowych białek roślinnych. Nowy zakład będzie gotowy do końca 2020 r., a jego otwarcie całkowicie zaspokoi produkcję na rynki europejskie.

- Ta ostatnia inwestycja odzwierciedla nasze stałe zaangażowanie w rozwój globalny. Nowy zakład w Enschede powinien umożliwić nam wykorzystanie lokalnych łańcuchów dostaw, poprawę naszej struktury kosztów i zrównoważenia działalności - powiedział Ethan Brown, założyciel i dyrektor generalny Beyond Meat.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.