14.06.2018/10:01

Biedronka kontra związki zawodowe. Pracownicy mogą nie dostać zapomogi

Spór między Jeronimo Martins Polska a związkami działającymi w firmie wchodzi na nowy poziom. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, dwa ze związków zablokowały czerwcowe posiedzenie Komisji Socjalnej, w związku z czym - jak poinformował zarząd Jeronimo Martins - ok. pół tysiąca pracowników Biedronki nie otrzyma zapomogi przed rozpoczęciem wakacji.

Jak wynika z pisma wysłanego przez zarząd Jeronimo Martins Polska, posiedzenie Komisji Socjalnej miało się odbyć w czerwcu br. Jednak dwa związki zawodowe - NSZZ Solidarność '80 oraz WZZ Sierpień '80, korzystając z zapisów formalnych, zablokowały jej posiedzenie.

Według Jeronimo Martins, ze względu na taki rozwój wydarzeń, około 500 pracowników sieci Biedronka nie otrzyma przed wakacjami zapomogi. - W opinii pracodawcy odmowa ta jest sprzeczna z celami działalności socjalnej prowadzonej w JMP SA i nie służy dobru pracowników - brzmi fragment pisma.

Kolejne posiedzenie komisji planowane jest na 6 lipca br.

Jak tłumaczy w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl Rafał Nitkowski z Sierpnia '80, zgoda na posiedzenie komisji byłaby jego zdaniem złamaniem regulaminu pracy wprowadzonego w marcu przez Jeronimo Martins. Odnośnie tego dokumentu cały czas toczy się spór między związkami a firmą. Zapisy regulaminu mówią, że posiedzenie Komisji Socjalnej odbywa się co dwa miesiące. Tymczasem taka Komisja odbyła się w maju. Jak zaznaczył Nitkowski, posiedzenie Komisji w lipcu odbędzie się zgodnie z planem. Jednocześnie związkowiec winą za całą sytuację obarcza pracodawcę.

Robert Jacyno z NSZZ Solidarność '80 w Jeronimo Martins Polska w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl stwierdził, że list Jeronimo jest manipulacją. - To manipulacja ze strony pracodawcy, mająca na celu zdyskredytowanie związków zawodowych w oczach pracowników - powiedział.

Jak zaznaczył, zmiany w regulaminie wypłynęły ze strony firmy. Wcześniej podobne spotkania odbywały się co miesiąc. Zarząd Biedronki nie przychylił się do postulatów związkowców, by pozostać przy starych przepisach. Brak zgody na spotkanie w czerwcu wynikało także z faktu, że majowe posiedzenie Komisji trwało dwa dni, przy czym zwyczajowo były one całodniowymi spotkaniami. - Można uznać, że w maju były dwa spotkania - dodał Jacyno.

Przypomnijmy, że niektóre związki zawodowe działające w JMP uznają, że marcowe zmiany w regulaminie pracy w Jeronimo Martins, wprowadzające m.in. trzecią dobę pracowniczą w poniedziałki po niedzielach z zakazem handlu, zostały wdrożone nielegalnie. Biedronka temu zaprzecza. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła już w tej sprawie kontrolę. Jak uznała PIP, nowy sposób uregulowania kwestii doby pracowniczej jest zgodny z prawem. Jednak, jak zapowiada w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Rafał Nitkowski, związkowcy złożyli już wniosek o ponowne sprawdzenie tej sprawy przez instytucje państwowe.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Bublexi z Tczewa 24.06.2018

  Ten związek to istnieje jeszcze? Nie to nie może być prawdą!Jacyno to jedna WIELKA PORAŻKA KLĘSKA NIEWYPAŁ!!!!!!

 • obywatel 15.06.2018

  Związki do likwidacji! Sierpień "80 - to już historia.

 • Oddaj moje składki 14.06.2018

  Dla związkó nie są ważni pracownicy, mecz ważniejszy.

 • KasjerBiedronka 14.06.2018

  prawda jest taka że związki niszczą firmy, chcesz przynależeć do związku ? wpłacaj 1% ze swojej pensji na rzecz związku który zawsze, ale to zawsze robi wszystko byle by dokopać pracodawcy. przy wolnych niedzielach, skandal z dobami pracowniczymi, przy podwyzkach skandal ze tu mniej, tu wiecej, wiec w efekcie nie wazne jaka firma co zrobi zwiazek zawsze sie przyczepi

 • Qwerty 14.06.2018

  Jak pisze Pan Jacyno - rzecznik prasowy, dwa spotkania w maju, to już za dużo. Olewamy pracowników, liczy się tylko nasza wygoda.

 • Dzieci w puiaskownicy, a nie związkowcy. 14.06.2018

  Piaskownica.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.