24.10.2016/20:16

Biedronka musi szukać szans rozwoju za granicą

Należąca do Grupy Jeronimo Martins sieć sklepów Biedronka zanotowała mocny wzrost sprzedaży na polskim rynku. Jednak według analityków w dłuższej perspektywie na - bardzo konkurencyjnym - polskim rynku utrzymanie dotychczasowych wzrostów będzie trudne, więc operator powinien szukać swoich szans w rozwoju poza granicami Polski.

Biedronka zanotowała świetne wyniki za pierwsze trzy kwartały 2016 r. Sprzedaż największej sieci handlowej w Polsce wzrosła o 9,9 proc. (w walucie lokalnej), w tym w ostatnim kwartale o imponujące 10,2 proc. O 8,7 proc. (8.5 proc. w III kw. br.) urosła sprzedaż like-for-like (LFL).

Według analityków planetretail w dłuższej perspektywie możliwości organicznego wzrostu na bardzo konkurencyjnym polskim rynku są bardzo ograniczone. Limit wzrostu organicznego został osiągnięty, zwłaszcza w mniejszych miastach. Dlatego spodziewają się, że portugalski operator będzie szukał swoich szans w rozwoju poza granicami Polski. Eksperci typują, że Jeronimo Martins może zdecydować się na wejście na rynki Ukrainy i Rumunii, o ile sprzyjające będą warunki polityczno-gospodarcze.

Z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika Jeronimo Martins już od dłuższego czasu analizuje kilka rynków w naszym regionie. Naturalnym kierunku rozwoju sieci byłaby Ukraina jednak ze względu na brak stabilności politycznej, trudną sytuację gospodarczą, a także niestabilne prawo decyzja wejścia na ten rynek jest systematycznie odkładana.

Ostatnio Jeronimo Martins złożyło ofertę na zakup rumuńskiej sieci ponad 400 supermarketów Profi, jednak  została ona odrzucona. Można jednak założyć, że portugalski operator nie poprzestanie na jednej próbie i będzie szukał innych okazji do przejęć.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ:
Biedronka nie kupi rumuńskiej sieci Profi. Oferta Jeronimo Martins odrzucona

Jeronimo Martins Polska S.A. jest właścicielem Biedronki - największej sieci detalicznej w Polsce, mającej ponad 2690 sklepów w ponad tysiącu miejscowości.  Od 1995 r. Grupa Jeronimo Martins zainwestowała w Polsce ponad 11 mld zł.


 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • mason 25.10.2016

    wypierd...ć z Polski @!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.