14.09.2020/20:25

Biedronka promuje polskie produkty? Na liście... Coca-Cola, Pepsi czy Orbit

Biedronka na listę produktów promowanych pod hasłem „Kupuj co polskie” wpisała m.in gumy Orbit, Pepsi i Coca-Colę. Aplikacja „Pola”, szacująca wskaźnik „polskości” produktów, wymienionym towarom przyznaje tylko 40 na 100 możliwych punktów. Oznacza to w praktyce wprowadzanie konsumentów w błąd – argumentuje stowarzyszenie Klub Jagielloński.

Wspierająca tzw. patriotyzm gospodarczy aplikacja „Pola”, promowana przez Klub Jagielloński, ocenia „polskość” produktu w skali 0-100 pkt, uwzględniając m.in. rejestrację producenta w Polsce, produkcję w naszym kraju, prowadzenie prac badawaczo-rozwojowych, a także strukturę kapitałową przedsiębiorstwa i jego ewentualną przynależność do zagranicznego koncernu.

Jak odnotowuje KJ, takie produkty, jak gumy Orbit czy Pepsi i Coca-Cola zyskują według takich kryteriów zaledwie 40 punktów, choć znajdują się na liście promowanych w sieci Biedronka pod hasłem „Kupuj co polskie”. Jak ustalili eksperci think-tanku, tylko niektóre produkty z tej oferty zyskują w aplikacji maksymalne 100 punktów.

Klub Jagielloński zwraca ponadto uwagę, że za polskie uznaje się produkty marek Wedel, Winiary czy Kamis, które już dawno zostały wykupione przez zagraniczny kapitał i stały się częścią ponadnarodowych korporacji.

Zdaniem Klubu, brak reflekcji polskich konsumentów, a także decydentów, oznacza faktyczne przyzwolenie dla takich działań zagranicznych koncernów, które – zdaniem KJ – w praktyce wprowadzają konsumenta w błąd.

Warto przypomnieć, że Biedronka dokładnie definiuje, jakie produkty objęte są kampanią „Kupuj co polskie”. Po uważniejszej lekturze regulaminu łatwo stwierdzić, że firma stosuje na jej potrzeby znacznie rozszerzoną definicję „polskości”:

„Kupuj co polskie, co tworzy wartość dla polskiej gospodarki – oznaczenia produktów, za zakup których Uczestnik otrzyma dodatkowy punkt i dotyczy produktów, które są produkowane lub przetwarzane lub konfekcjonowane w Polsce przez przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce lub zatrudniających pracowników w Polsce lub płacących w Polsce podatki lub posiadających prawa do znaków towarowych zarejestrowanych w Polsce, co tworzy wartość dla polskiej gospodarki.” – czytamy w objaśnieniu na stronie sieci.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Karbowiaczka 16.11.2020

  Pringles'y sa produkowane w cellogsie w Kutnie...

 • Sprite 16.09.2020

  Fabryka coca coli jest pod Krakowem od 25 lat

 • Sta 16.09.2020

  Opel z Gliwic vw z Antoninka czy Fiat z Bielska to Polskie auta a to że podatki zostawiają w Polsce tylko pracownicy to mało ważne. Wzrost pensji też jest nie na rękę obcym inwestorom bo przyjechali dla taniej siły roboczej

 • Amman 15.09.2020

  @Grek99: Nie, nick nie jest związany z tym, co Tobie się wydaje i co tak pięknie rozwinąłeś lol
  -A propos produkcji Coca-Coli, to po prostu wnioskowałem po kodach kreskowych. Chyba nigdy nie widziałem butelki z '59'

 • TM 15.09.2020

  Trzeba jeszcze dorzucić chiński Animex, Morliny, duński Sokołów, Gzellę, niemiecki Balcerzak itd.

 • Arrencjusz 15.09.2020

  Grek 99 zyski też zostają w Polsce ? Więc to taka "polska" firma jak Media Markt

 • Grek99 15.09.2020

  Drogie panie Amman (Rozumiem ze nick związany jest ze stolicą haszymidzkiego królestwa Jordanii ) . Warto sprawdzić coś zanim się skomentuje . Wystarczyło wejść na stronę Coca Cola Polska zeby zobaczyć fakty : 3 zakłady produkcyjne w Polsce , zatrudnienie ponad 2000 pracowników, a każde miejsce pracy generuje 7 miejsc
  Pracy w firmach współpracujących , 94% sprzedaży w Polsce zostało wyprodukowane w Polskich fabrykach . To dane z raportu za 2018 rok .

 • Bartek 15.09.2020

  Coca-Cola jest produkowana w Polsce, w zakładzie w Radzyminie, a guma Wrigley w Poznaniu, więc myślę, że ma to sens.

 • Amman 14.09.2020

  Pepsi jeszcze rozumiem, bo mają w PL fabryki-inwestują hajsy, zateudniają nie tylko handlowców, ale i w produkcji. Ale Coca-Cola to bodajże w Niderlandach jest produkowana i rozlweana...taka polska jest :o

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także