14.09.2016/10:26

Browar Pinta coraz bliżej inwestycji w Wieprzu koło Żywca

Browar Pinta wygrał przetarg na zakup działki inwestycyjnej należącej do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., na której terenie do 2018 roku wybuduje swój własny zakład.

Za działkę o powierzchni 1,1 ha prekursorzy piwowarstwa rzemieślniczego zapłacą 1,42 mln zł.  Na polu położonym w gminie Radziechowy-Wieprz, kilka kilometrów od  Żywca, powstanie browar, w którym w pierwszym etapie 31 zatrudnionych osób ma warzyć 15 tys. hektolitrów piwa rocznie, czyli nieco więcej niż Pinta warzy obecnie w dwóch wynajmowanych browarach w Zawierciu i Zarzeczu.

Mimo zakupu gruntu w specjalnej strefie ekonomicznej Pinta nie będzie korzystać z ulg podatkowych, ponieważ browary nie mogą sięgać po pomoc publiczną. Decydenci z KSSE S.A. uznali jednak, że zakres i przedmiot działalności Pinty bardzo dobrze pasują do terenów strefy położonych na Żywiecczyźnie. Niemal w bezpośrednim sąsiedztwie działki kupionej przez Pintę swój nowy zakład wybudował już producent wody Żywiec-Zdrój. Niebagatelne znaczenie miały też piwowarskie, wręcz ikoniczne tradycje regionu, które chce rozwijać Pinta.

Nowy browar Pinty stanie we wsi Wieprz na lewym brzegu Soły, w pobliżu stawów rybnych w Radziechowach – jednej z najstarszych wsi na Żywiecczyźnie. Obiekt będzie częściowo zbudowany z kontenerów oceanicznych, otoczony polem jęczmienia. W kontenerach swoje miejsce znajdą drewniane beczki do leżakowania piw, bar i chłodnia. Za kontenerami powstanie hala z warzelnią, zbiornikami fermentacyjnymi i monoblokiem do nalewu piwa do butelek oraz magazyn i hala dystrybucyjna.

Prace budowlane rozpoczną się wiosną 2017 roku. Większość tych prac mają prowadzić lokalne firmy. Wartość nakładów inwestycyjnych na budowę i urządzenia, Pinta szacuje na 10,6 mln zł bez kosztów zakupu działki. W sumie inwestycja pochłonie 12,2 mln zł, pochodzących ze środków własnych, funduszy od inwestorów i leasingu.

- Mimo, że inwestycja Pinty ze względów związanych z przepisami strefowymi nie może być objęta ulgami podatkowymi, to dobrze wpisuje się w rozwój naszego terenu przemysłowego w Radziechowach-Wieprzu, koło Żywca. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się już nowootwarty zakład Żywca Zdroju produkujący wodę mineralną, a dodatkowo mamy plany rozwojowe związane z włączeniem kolejnych 30 ha nieruchomości pod działalność przemysłową na tym terenie. Obecność powszechnie uznanej, rodzimej marki, która rozpoczęła rewolucję browarów kraftowych w Polsce w naszej ocenie bardzo dobrze wpłynie na rozpoznawalność tego terenu - wyjaśnia Andrzej Zabiegliński, szef Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.