11.05.2017/09:09

Carrefour oskarżany we Francji o nielegalne … rabaty. Sieć odrzuca zarzuty

Francuskie stowarzyszenie ochrony konsumentów Test-Achats zarzuca sieci Carrefour, że klienci dokonujący płatności kartami Carrefour Visa otrzymują dodatkowe zniżki. Zdaniem organizacji to nielegalne. Sieć broni się argumentem, że tylko dzieli się z klientami tym, co zaoszczędzi na opłatach – informuje belgijski portal Gondola.

Sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się nieco kuriozalna – oto organizacja konsumencka ma pretensje o to, że klienci otrzymują dodatkowe rabaty, czyli kupują taniej. O co chodzi w całej sprawie?

Jak podaje portal Gondola, organizacja non-profit zajmująca się ochroną praw konsumentów odkryła, że Carrefour udziela dodatkowych zniżek klientom, którzy dokonają płatności kartami emitowanymi przez sieć we współpracy z Visą. Mogą oni dostać 5%, a nawet 10% zniżki na wybrane produkty. Zdaniem Test-Achats, uzależnienie rabatu od użycia karty sygnowanej przez sieć jest nielegalne. Organizacja zwróciła się do detalisty z żądaniem zaprzestania tej praktyki.

Carrefour odpowiada, że jego karta nie jest tak naprawdę kartą kredytową, bo ma wbudowaną funkcję debetową. Ponadto, koszty transakcyjne związane z tymi kartami są najniższe i sieć po prostu dzieli się z klientami tym, co zaoszczędzi.

Test-Achats zarzuca także kilku innym sieciom, że zachęcają klientów do korzystania z ich kart płatniczych, które powiązane są z liniami kredytowymi. Takie karty są intensywnie promowane, także za pomocą różnych rabatów. Tymczasem koszty kredytu przypisanego do takiej karty są bardzo wysokie, sięgają nawet 14%, a ponieważ brakuje funkcji automatycznych spłat kredytu, klienci narażeni są na kumulację zadłużenia i mogą wpaść w spiralę długów – relacjonuje portal Gondola.

Organizacja przyznaje, że w świetle prawa podobne praktyki nie są nielegalne i apeluje do władz o zmianę przepisów.

Źródło: gondola.be

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.