07.10.2019/17:25

Cedrob zainwestuje 100 mln zł w budowę mroźni

Wydarzeniem pierwszego dnia Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa było podpisanie przez Cedrob Porty i zarząd Morskiego Portu Gdańsk umowy przedwstępnej na budowę mroźni wysokiego składowania. To strategiczna inwestycja, na którą Grupa Cedrob wyda 100 mln zł.

W uroczystości podpisania umowy pomiędzy Grupą Cedrob a zarządem Morskiego Portu Gdańsk uczestniczyli minister inwestycji, finansów i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

– Rozwój naszych portów, żeglugi morskiej i śródlądowej jest dla naszego rządu i państwa polskiego priorytetem – powiedział minister Jerzy Kwieciński. – Jest to absolutnie nieprzypadkowe, bo 80 proc. towarów na świecie jest przewożonych drogą morską. Pomimo tego, że rozwijają się inne gałęzie transportu, ta proporcja się nie zmienia. Te kraje, które mają dobrze rozwinięty transport morski i śródlądowy, rozwijają się dobrze – dodał.

- Potwierdza to również historia naszych portów w ostatnich latach. Ten rozwój jest w tej chwili bardzo dynamiczny, odzyskujemy swoje miejsce na Bałtyku i nie tylko na Bałtyku, jeśli chodzi o siłę portów. W zeszłym roku przez polskie porty przewieziono 100 mln ton towarów – coraz więcej przewozimy kontenerów, kreujemy większą wartość dodaną. Cieszy mnie, że zaczynamy mieć w polskich portach polskich inwestorów. Jestem przekonany, że ta inwestycja pozwoli Grupie Cedrob na dalszy rozwój na rynkach międzynarodowych – zaznaczył.

Mroźnia wybudowana przez Cedrob Porty będzie obiektem o pojemności ok. 30 tys. palet zlokalizowanym będzie w pobliżu DCT Gdańsk, który jest największym terminalem kontenerowym na Bałtyku i w relacjach euro-azjatyckich głównym hubem przeładunkowym dla Europy Środkowo-Wschodniej oraz Skandynawii. Budżet przedsięwzięcia to minimum 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2021 roku. 

– Ta inwestycja Grupy Cedrob jest szczególnie ważna, bo wchodzi duży, prywatny podmiot do Portu Gdańsk i deklaruje, będzie przeładowywał, eksportował gigantyczne ilości swoich towarów przez kilkanaście lat – stwierdził Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Do tej pory mieliśmy w polskich portach taką sytuację, że wchodziły tam podmioty zagraniczne albo żeby przeładowywać ładunki, albo żeby blokować rozwój. Jeśli popatrzycie Państwo na mapę i na historię świata, to tam, gdzie jest dostęp do morza, gdzie są porty, tam jest rozwój, postęp, cywilizacja. Dlatego tak ważne są inwestycje w rozwój infrastruktury portowej – podkreślił.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Rzetelność dziennikarska 08.10.2019

    ale ta spółka nazywa się: "Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A."

  • Maniek 08.10.2019

    Nie no sorry ale stroną umowy nigdy nie jest zarząd ale spółka/przedsiębiorstwo.

  • Rzetelność dziennikarska 08.10.2019

    Pisząc taki artykuł wypadałoby sprawdzić jak nazywają się strony transakcji. ZARZĄD MORSKIEGO PORTU GDAŃSK S.A. nie MORSKI PORT GDAŃSK

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.