21.01.2017/20:37

Cedrob zwiększa zaangażowanie w Gobarto, ale nie wycofa spółki z giełdy

Koncern mięsny Cedrob S.A. zwiększył zaangażowanie w firmie Gobarto S.A. (dawniej PKM Duda) do ok. 83%. W ramach zakończonego w poniedziałek 16 stycznia br. wezwania, Cedrob skupił 4.720.882 akcji, stanowiących 16,98% kapitału i głosów na WZ Gobarto.Cena kupionych w ramach wezwania akcji wynosiła 7,25 zł za jedną akcję. W wezwaniu uczestniczyli zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni.

Dzięki wezwaniu Cedrob umocnił pozycję większościowego udziałowca Gobarto (przed wezwaniem kontrolował 66% akcji). Celem Cedrob jest przeprowadzenie w Gobarto szeroko zakrojonego, kilkuletniego planu inwestycyjnego, którego wartość szacowana jest na kilkaset milionów złotych. W jego ramach rozwinięte zostaną m.in. fermy tuczowe i zarodowe, a także zintegrowany łańcuch dostaw, chociażby w obszarze pasz.

Jednocześnie, Cedrob cofnął wniosek o zwołanie Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki (zaplanowanego na 7 lutego br.) i wniósł o jego odwołanie. Zgłoszone uchwały dotyczyły m.in. zniesienia dematerializacji akcji Gobarto, wycofania spółki z obrotu giełdowego oraz zmniejszenia wartości nominalnej akcji i jednoczesnego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii B z wyłączeniem prawa poboru. Odstąpienie od poddania pod głosowanie Walnego Zgromadzenia wspomnianych uchwał ma związek m.in. z osiągniętymi wynikami zakończonego wezwania (rozwodnienie akcji spółki uzasadnia utrzymanie przez nią statusu spółki publicznej i umożliwienie jej akcjonariuszom obrotu akcjami w ramach rynku giełdowego), jak i trwającymi nadal rozmowami z podmiotami zainteresowanymi współfinansowaniem programu inwestycyjnego Grupy Cedrob oraz Gobarto (na temat wykorzystania innych potencjalnych sposobów finansowania niż poprzez emisję akcji) i pracami nad dokładnym harmonogramem i skalą planowanych inwestycji.

Grupa Cedrob S.A. to największy producent mięsa w Polsce. Jest liderem  w produkcji drobiu i wiodącym producentem trzody chlewnej. Firma powstała w 1991 r. w Ciechanowie. Obecnie w strukturze Cedrob S.A. funkcjonują m.in. fermy reprodukcyjne, wylęgarnie piskląt w Pawłowie, w Skarżynku oraz w Mławie, wytwórnie pasz w Gumowie, Raciążu oraz Rypinie,  Zakład Mięsa Drobiowego w Ciechanowie i w Ujazdówku koło Ciechanowa, oraz Zakład Drobiarski w Niepołomicach koło Krakowa, Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Ciechanowie oraz Ciechanowcu. Ponadto, Cedrob posiada sieć sklepów firmowych.

Gobarto S.A.  (przed październikiem 2016 r. PKM Duda) należy do największych w Polsce firm zajmujących się ubojem i rozbiorem mięsa czerwonego, czyli wieprzowego, wołowego oraz dziczyzny. Spółka kontroluje i jest zarazem najważniejszą częścią grupy kapitałowej, którą aktualnie tworzy ok. 30 firm z branży rolno-spożywczej z terenu Polski i Ukrainy. Spółka jest notowana na GPW od 2002 r. W 2014 r. Cedrob nabył 33% akcji Spółki, w 2015 r. zwiększył swój udział do 66%, a w styczniu 2017 r. na drodze kolejnego wezwania do niemal 83%

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.