02.08.2018/12:55

Cena prądu porazi detalistów. Co zrobić, by oszczędzić?

Efektywność energetyczna to dziś bardzo interesujący temat nie tylko dla producentów, ale również dla sieci handlowych. Oszczędności na opłatach za media można wygenerować już za pomocą kilku prostych rozwiązań. Jednak żeby zrobić to kompleksowo, niezbędny może okazać się pełny audyt.

W sklepach spożywczych najwięcej energii zużywanych jest na procesy związane z chłodzeniem, a także klimatyzacją i wentylacją. Eksperci przekonują, że skoro tam generowane są największe koszty, to właśnie tam powinno rozpocząć się poszukiwanie potencjalnych oszczędności. Pierwsza i podstawowa rada to wykorzystywanie urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem.

– Nawet najbardziej wydajne urządzenia chłodnicze lub klimatyzacyjne nie będą w stanie utrzymać optymalnych temperatur, jeżeli nie będą odpowiednio użytkowane. Dlatego też urządzenia chłodnicze i same chłodnie powinny być odpowiednio zabezpieczone termicznie a energia zużyta do wygenerowania chłodu maksymalnie efektywnie wykorzystana – mówi Mariusz Gocel, prezes firmy Doradcy Energetyczni Sp. z.o.o., która oferuje usługi w zakresie obsługi i doradztwa energetycznego firm i gospodarstw domowych.

Dobrym przykładem nieodpowiedniego wykorzystania urządzeń chłodzących jest wykorzystywanie ich do niwelowania ciepła, wytworzonego przez źle dobrane oświetlenie. W takiej sytuacji można nawet mówić o podwójnej stracie. Tymczasem już na samym oświetleniu można nieźle zaoszczędzić. – Źródła światła, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania z systemem sterowania może pozwolić na oszczędności rzędu 40-50% a czasem więcej kosztów generowanych na oświetlenie – podkreśla Gocel.

Mądrze wybierz operatora

energii biją kolejne rekordy. Z analizy przeprowadzonej przez Instytut Energetyki odnawialnej wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa do 2030 roku zapłacą za megawatogodzinę prądu średnio o ponad 19 % więcej niż w 2015 roku. Koszt dystrybucji wzrośnie zaś o 13 %. Jednocześnie na polskim rynku działa kilkaset firm, które posiadają koncesję na sprzedaż prądu. To powoduje, że właściciele sklepów mają, spośród kogo wybrać najtańszego dostawcę.

– Poza tzw. wielka piątką, czyli PGE, Energą, Eneą, Tauronem i Innogy, która poza tym, że świadczy usługi obrotu jest właścicielem sieci przesyłowych, jest wiele firm polskich i zagranicznych, które oferuję konkurencyjne ceny energii i przede wszystkim świadczą usługi sprzedaży energii na wysokim poziomie – przyznaje prezes firmy Doradcy Energetyczni, podkreślając, że dokładne zapoznanie się z ofertą danego operatora jest także istotne ze względu na fakt, iż w przypadku umów biznesowych, nie ma możliwości rezygnacji w ciągu 14 dni, tak jak dzieje się to w przypadku rynku konsumenckiego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.