16.07.2018/10:13

Ceny soi, pasz i mięsa mogą pójść w górę. Wszystko przez konflikt USA-Chiny

Soja stała się pierwszym surowcem rolnym, który ucierpiał na konflikcie celnym między USA i Chinami. W górę mogą pójść ceny pasz oraz mięsa.

O sprawie pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. Chińczycy nałożyli na amerykańską soję 25-procentowe cło, jednak jak przewidują eksperci nadal będą musieli się w nią zaopatrywać w Stanach Zjednoczonych, ponieważ inni wielcy eksporterzy, jak np. Brazylia, swoje zapasy mają już na wyczerpaniu.

Taka sytuacja może z kolei wiązać się ze wzrostem cen finalnych produktów. Inflacja, z racji tego, że Państwo Środka jest największym eksporterem na świecie, może rozlać się także na inne kraje.

Problem mogą mieć także farmerzy amerykańscy ze względu na to, iż przez całe zamieszanie spadły ceny innych surowców rolnych na amerykańskich giełdach. Zdaniem ekspertów wygranym może okazać się Rosja, która ze względu na niską cenę rubla, może zaproponować lepsze stawki.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.