15.03.2019/11:25

Ceny wyższe o 1,2 proc. GUS podał dane o inflacji

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lutym ceny były wyższe o 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz wzrosły o 1,2 proc. w stosunku do zeszłego roku. Po spadkach w ostatnich miesiącach inflacja wyraźnie urosła.

O sprawie pisze portal money.pl. Mimo wzrostów, inflacja nadal utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie, a w styczniu ceny rosły najwolniej od ponad dwóch lat. Obecny wskaźnik praktycznie pokrywa się z prognozami ekonomistów, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 1,1 proc.  

Jeżeli chodzi o żywność to w porównaniu do stycznia ceny wzrosły o 0,9 proc, w przeciągu całego roku zaś o 2,2 proc. W tym drugim okresie najbardziej podrożały warzywa – o 15,8 proc. Za pieczywo trzeba teraz zapłacić o 9,3 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Drożeje także mąka – o 7,2 proc. oraz cukier – 6 proc, a także ryby – 2,6 proc oraz masło – 3,8 proc. Praktycznie nie zmieniły się za to ceny mięsa. Mocny spadek dotkną jaja, które są tańsze o ponad 12 proc. w stosunku do zeszłego roku. Z kolei cena owoców spadła o 13,7 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.