16.08.2016/21:55

Ceny żywności pociągną w sierpniu inflację w dół

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lipcu 2016 r. wzrosły o 0,3 proc. w porównaniu z czerwcem b.r. W porównaniu z lipcem 2015 r. były zaś niższe o 0,9 proc. Dane są nieco gorsze od oczekiwań MR, zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Głównymi czynnikami, które miały wpływ na zmianę cen w lipcu 2016 r. (w relacji do czerwca), był spadek cen paliw (o 1,2%) oraz żywności (o 1,1%). Spadły też ceny odzieży i obuwia (o 3,1%).

MR oczekuje, że w sierpniu 2016 r. ceny powinny spaść o 0,4%. Głównie na skutek spadku cen żywności, choć będzie on wolniejszy niż w poprzednich latach, a także spadku cen odzieży i obuwia, również wynikający z oddziaływania czynników sezonowych. Nieznacznie wzrosnąć mogą zaś ceny w transporcie, ze względu na wzrost cen paliw. Roczny wskaźnik inflacji w sierpniu powinien pozostać na poziomie (minus) -0,9 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.