20.12.2019/17:09

Coraz bliżej wzrostu akcyzy. Sejm odrzucił weto Senatu

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy niemal pewna. W piątek Sejm odrzucił uchwalę Senatu, zakładającą rezygnację z 10- procentowej podwyżki. Teraz ustawę musi podpisać prezydent Andrzej Duda.

O sprawie pisze portal money.pl. Decyzję o uchyleniu uchwały Senatu poparło 240 posłów, przeciwko było 202. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, który będzie miał 21 dni na jej podpisanie. Zapewne jednak stanie się to wcześniej, gdyż ustawa zakłada, że podatek będzie pobierany od 1 stycznia 2020 roku.

Jak przypomina portal, projektowi ustawy nadano specjalny, odrębny tryb procedowania, przez co nie musiał być on uprzednio konsultowana. Projekt szybko przeszedł przez Sejm, a po miesiącu zajął się nim Senat, który odrzucił go głosami 51 senatorów. Teraz wrócił do izby niższej parlamentu i niebawem wejdzie w życie.

Sprawę skomentowała już branża winiarska. - Po tej podwyżce, cena butelki wina na półce sklepowej wzrośnie o około 1 zł – wylicza Jakub Nowak, prezes firmy JNT Group. - Zmiana akcyzy, ze względu na to, że została ogłoszona zbyt późno i nie wszędzie firmy będą w stanie zareagować podniesieniem cen, obciąży również producentów. W większości krajów sąsiedzkich czy UE stawka akcyzy jest zerowa i kolejna podwyżka akcyzy na rynku polskim spowoduje, że produkty winiarskie będą jeszcze droższe i nieatrakcyjne dla konsumenta – ocenia Nowak.

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.