06.10.2020/11:47

Coraz częściej płacimy bezgotówkowo. Rekordowy spadek zainteresowania bankomatami

Według danych NBP w kwietniu Polacy korzystali z bankomatów najrzadziej od 2004 r. Warto zauważyć, że dopiero w 2004 r. zaczęto takie dane analizować.

W drugim kwartale 2020 r. Polacy wypłacili 93 mld zł w gotówce. To o 8 mld zł mniej niż w I kw. W IV kw. 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych po raz pierwszy była wyższa niż wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych, co oznacza, że pod względem wartości transakcji metody bezgotówkowe zaczęły królować.

W związku z tym w całej Polsce w ciągu ostatniego roku zniknęło 637 bankomatów. Na koniec II kw. 2020 r. było ich niemal 22,2 tys. podczas gdy liczba terminali płatniczych wynosiła prawie milion, a w lipcu już milion przekroczyła.

Na zwiększoną popularność transakcji bezgotówkowych wpływ miała na pewno pandemia, preferowanie transakcji bezdotykowych w sklepach, a także zwiększone zainteresowanie zakupami online.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także