20.10.2020/09:28

Coraz mniej zakupów w sobotę. Na pandemii zyskują małe sklepy i markety DIY

Jak wynika z danych EY, pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe Polaków. Soboty straciły na znaczeniu jako dzień handlowy, za to zyskały sklepy typu convenience i markety budowlano-remontowe (DIY). 

Przed pandemią konsumenci najrzadziej chodzili na zakupy w poniedziałki, a sobota odpowiadała za około 26 proc. tygodniowych obrotów w handlu - wynika z danych zebranych w raporcie EY, Mastercard oraz Top-Key "Czy w pandemii centra są handlowe?". Im większy obiekt handlowy, tym częściej odwiedzany był głownie w sobotę. W przypadku outletów i parków handlowych klienci generowali w sobotę odpowiednio 38 proc. i 30 proc. obrotów. To właśnie te placówki zostały także najbardziej dotknięte obostrzeniami w handlu i lockdownem.

W maju i czerwcu soboty nadal miały największy udział w tygodniowym obrocie, ale w wakacje udział ten znacząco spadł i wahał się od 16 proc. w centrach convenience do 23 proc. w outletach. Niezależnie od typu obiektu handlowego i miasta na znaczeniu „obrotowym” zyskały poniedziałki a straciły soboty. 

Klienci zaczęli także mniej czasu spędzać w galeriach handlowych, za to wzrosła wartość pojedynczych zakupów w takich obiektach, co sugeruje, że chodzą tam w konkretnym celu – po konkretne zakupy, a nie traktują już obiektów tego typu jako miejsce do spędzania czasu np. w weekendy. Zmianie przyzwyczajeń sprzyjało choćby zamknięcie restauracji i kin obecnych w galeriach handlowych.

Co ciekawe, z analizy danych EY wynika, że w mniejszych miastach powrót do normalnego funkcjonowania galerii handlowych jest szybszy niż w dużych. Dlatego najwolniej ruch z tego typu obiektach odbudowywał się w Warszawie.

Sklepami, które podczas pandemii zanotowały wzrost obrotów i cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów w niemal każdym dniu tygodnia były markety budowlano-remontowe.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także