11.04.2017/11:50

Coraz większa liczba Polaków nie chce ograniczenia handlu w niedziele

Rośnie liczba osób, które są przeciwne wprowadzeniu zakazu lub ograniczeniu handlu w niedziele. Obecnie ponad 50 proc. badanych jest przeciwnych wprowadzeniu ograniczeń, tymczasem w listopadzie 2016 r. postawę taką deklarowało 42 proc. osób. 

​W kwietniu Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research przeprowadziła badanie, którego celem było poznanie opinii konsumentów na temat planowanych zmian w prawie regulującym zasady handlu w niedziele i święta. Poprzednio badanie tej samej treści zostało zrealizowane w listopadzie 2016 roku.  Porównanie otrzymanych wyników pozwala ocenić, czy i jak zmieniły się opinie konsumentów.

Wyniki badań zrealizowanych przez SW Research pokazują, że na przestrzeni ostatnich miesięcy opinie Polaków dotyczące planowanych zmian w zasadach funkcjonowania handlu  w dni zwyczajowo traktowane jako wolne od pracy, uległy zmianom. Obecnie ponad 50 proc. badanych jest przeciwnych wprowadzeniu ograniczeń, tymczasem w listopadzie postawę taką deklarowało 42 proc. osób. W tym samym czasie nie nastąpiły wyraźne zmiany w populacji osób, które są zwolennikami ograniczenia handlu w niedziele i święta (38 proc. kwiecień 2017 vs. 39 proc. listopad 2016). Badania pokazują równocześnie, że zdecydowanie zmniejszyła się liczba konsumentów, którzy w tej kwestii nie mają sprecyzowanej opinii (11 proc. kwiecień 2017 vs. 18 proc. listopad 2016).

- Zestawienie wyników badań, dotyczących tego samego zagadnienia, ale zrealizowanych w odstępie kilku miesięcy, pozwala ocenić, na ile działania różnych grup interesariuszy wpływają na opinie społeczne. Przykład badań na temat planowanych zmian w przepisach, dotyczących zakazu handlu w niedziele i święta, doskonale to ilustruje. Widać z nich, że prawdopodobnie argumentacja środowisk przeciwnych zmianom skutecznie trafia do osób niezdecydowanych, ponieważ to one, w dużej mierze, zmieniły swoją opinię – mówi Piotr Zimolzak, Dyrektor ds. Badań i Analiz w SW Research. 

Badanie miało odpowiedzieć również na pytanie, jakimi argumentami ankietowani uzasadniają swoje stanowisko. Okazało się, że w przypadku zwolenników zakazu ważniejsze niż ekonomia są względy emocjonalne, a sprzeciw jest uzasadniany dobrem osób pracujących w handlu. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy istotnie wzrósł odsetek osób, w opinii których, na zmianach skorzystają właściciele małych rodzinnych sklepów (35 proc. kwiecień 2017 vs. 18,7 proc. listopad 2016). Nie zmieniła się natomiast istotnie argumentacja osób, które są przeciwnikami zmian. Nadal wśród najistotniejszych przeciwwskazań, znajdują się: prawo wyboru dni, w których konsumenci chcą robić zakupy (62 proc.) oraz obawa przed zwolnieniami osób zatrudnionymi w handlu  (40 proc.). Jako trzeci argument ankietowani wskazywali na ewentualne straty, które w wyniku zmian poniesie gospodarka.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Klik 14.04.2017

    Duże pieniądze wykładają centra handlowe aby ten zakaz nie wszedł w życie. A i tak większość obywateli uważa że handel w niedziele powinien być ograniczony tak jak to jest w cywilizowanych krajach!

  • TRELE 11.04.2017

    Śmiechu warte hahaha, ponad 500tys podpisało projekt przeciw!
    Propaganda i nic więcej! W takim razie Ci rzekomi zwolennicy handlowych niedziel idą do pracy i robią sobie zakupy w przerwie od pracy a cała reszta ma wolne ustawowo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.