11.03.2020/12:30

COVID-19 infekuje gospodarkę. Przedsiębiorcy apelują o wstrzymanie podatków handlowego i cukrowego

Polscy przedsiębiorcy i pracodawcy zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o zawarcie paktu społecznego "2020 Rokiem Regulacyjnego Spokoju", który "pozwoli polskim firmom zredukować duże poczucie niepewności oraz da szanse na utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia". W praktyce chodzi m.in. o przełożenie na przyszły rok podatku cukrowego i podatku od sprzedaży detalicznej.

List w tej sprawie wystosowany został przez praktycznie wszystkie duże organizacje biznesowe w Polsce, w tym Pracodawców RP, Konfederację Lewiatan i Business Centre Club. Oto treść apelu do rządu i parlamentu:

"Polscy przedsiębiorcy z niepokojem obserwują rozprzestrzenianie się w Europie koronawirusa. Zagrożenie, które jeszcze niedawno wydawało się odległe, dziś jest obecne również w Polsce. Szybko okazało się, że wirus COVID-19 infekuje nie tylko kolejnych pacjentów, ale potrafi zainfekować także gospodarkę. Przekonują się o tym coraz boleśniej przedsiębiorcy kolejnych branż, w których praktycznie z dnia na dzień spadły zamówienia, sprzedaż, a przerwane łańcuchy dostaw zamroziły produkcję.

Dziś jest zbyt wcześnie, by rzetelnie ocenić całościowy wpływ epidemii na gospodarkę, ale już dochodzą nas głosy ekspertów, prognozujące mniejszą dynamikę wzrostu PKB w 2020 roku. Z kolei swoisty wskaźnik stanu gospodarki, jakim są indeksy giełdowe, świeci się od kilku tygodni na czerwono w całej Europie. W ten sposób inwestorzy wyceniają ryzyko wpływu epidemii na kondycję przedsiębiorstw.

Kolejne branże publicznie wskazują na dramatyczne, nagłe pogorszenie swojej sytuacji i apelują o pomoc. Zanikający popyt przekłada się na kłopoty w regulowaniu zobowiązań i przewidywane  redukcje zatrudnienia. Gospodarka to system naczyń połączonych, gdzie kłopoty jednej branży, bardzo szybko będą skutkować pogorszeniem kondycji innych. Wpłynie to negatywnie na całą gospodarkę i rynek pracy. Szczególnie niebezpiecznym czynnikiem jest tutaj przedłużający się stan niepewności.

Zważając na obecną, niepewną sytuację uważamy, że państwo powinno ograniczyć wszelkie ryzyka, obciążenia i obowiązki pracodawców, aby mogli oni skupić się na przeciwdziałaniu zagrożeniom i skutecznie chronić swoje firmy i pracowników przed negatywnymi skutkami. Należy powstrzymać wszelkie zmiany legislacyjne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstw i ich sytuację finansową. Kumulacja negatywnych skutków koronawirusa, pogłębiona dodatkowymi obciążeniami, może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Z uwagi na zaistniałą sytuację polscy przedsiębiorcy, zrzeszeni w organizacjach pracodawców, izbach i stowarzyszeniach apelują o zawarcie Paktu Społecznego „2020 Rokiem Regulacyjnego Spokoju”, który w trudnym okresie pozwoli polskim firmom zredukować i tak już duże poczucie niepewności  oraz da szanse na utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia. Apelujemy o odsunięcie do 1 stycznia 2021 r. wprowadzenia:

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jak 11.03.2020

    Ten podatek od cukru to już dawno powinien być wprowadzony. I tak będzie śmiesznie niski, więc nic nie zmieni. A korporacje dalej będą truć ludzi, tylko aby zaoszczędzić kilka groszy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.