27.03.2023/16:31

Cukrownia Strzelin zamierza zbudować farmę fotowoltaiczną. Firma inwestuje w zielone rozwiązania

Blisko 65 mln zł warte są zielone inwestycje Cukrowni Strzelin, które zrealizowano w ostatnich 10 latach. To jednak nie koniec, bo firma chce zbudować własną farmę fotowoltaiczną i zrezygnować z węgla.

W cukrowniach należących do Südzucker Polska S.A. pierwsze ekologiczne inicjatywy podjęto już kilkanaście lat temu. Tylko na przestrzeni ostatniej dekady udało się zrealizować szereg modernizacji oraz wyposażyć zakłady w nowoczesny i ergonomiczny sprzęt. Przykładem są rozwiązania funkcjonujące w Cukrowni Strzelin. Mowa m.in. o wysokosprawnych stacjach wyparnych, zmniejszających zużycie energii cieplnej i zwiększających produkcję energii elektrycznej czy dyfuzorze wieżowym ograniczającym znacznie zużycie energii cieplnej.

Poza tym od 2019 roku w zakładzie działa beztlenowa oczyszczalnia ścieków. Na tę inwestycję przeznaczono 12 mln złotych. Wszystko po to, aby zwiększyć tempo oczyszczania ścieków, a tym samym zniwelować niepożądane zapachy w okolicy cukrowni.

– Na terenie Cukrowni Strzelin działa nowoczesna biogazownia, produkująca energię elektryczną z roślinnych pozostałości powstałych w procesie produkcji cukru. Aktualnie tworzą ją 3 fermentory oraz 3 zbiorniki do magazynowania dygestatu. Jej zadaniem, przy współudziale beztlenowej oczyszczalni ścieków, jest produkcja biogazu – gwarantującego niezależność energetyczną – mówi Mariusz Maziarz, dyrektor Cukrowni Strzelin.

Dodaje, że w przyszłości firma chce uruchomić farmę fotowoltaiczną na terenie zakładu. Jej planowana moc do 1 MWp.

– To rozwiązanie, które pozwoli nam uzyskiwać energię odnawialną w efektywny sposób, bez generowania uciążliwości dla mieszkańców miasta. Zredukujemy również znacznie emisję CO2 poprzez wymianę kotła z węglowego na gazowy. Dodatkowo stałym elementem planów inwestycyjnych oraz przedsięwzięć jest instalacja falowników i optymalizacja pracy urządzeń – dodaje Maziarz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także