09.10.2018/09:32

Cydr przegrywa z piwem przez wyższą akcyzę

Obiecanej przed rokiem zerowej stawki akcyzy dla cydrów nie będzie, dopóki Komisja Europejska nie znowelizuje dyrektywy.

Polscy konsumenci w 2018 roku kupili cydr o wartości 53,5 mln zł, czyli o ponad 10 proc. mniej niż w porównywalnym okresie 2017 roku. Pomimo tego, że kategoria cydru odnotowuje spadki od 2015 roku, producenci cały czas eksperymentują z nowymi wariantami, w celu ciągłego rozszerzania półki i zdynamizowania tej kategorii. Ważnym trendem rynkowym staje się rozwój cydrów smakowych.

Choć Polska od lat jest największym producentem jabłek w całej Unii Europejskiej, cydr jeszcze do niedawna był u nas napojem niszowym. Branża podkreśla natomiast, że napój z jabłek mógłby być polskim produktem narodowym. 

Warto dodać, że w trakcie ubiegłorocznej edycji Kongresu 590 w Rzeszowie premier Mateusz Morawiecki - w ramach wspierania branży – dokładnie rok temu obiecał wprowadzenie od 2018 r. zerowej stawki akcyzy dla polskich cydrów oraz zniesienie uciążliwego obowiązku banderolowania butelek. W tym samym czasie obiecano także obniżenie o połowę stawki akcyzy dla browarów rzemieślniczych i słowa dotrzymano.

Tymczasem, jak podaje "Rzeczpospolita", polscy producenci cydru poczekają jeszcze na korzystniejsze warunki rozwoju. W Brukseli trwają bowiem prace nad nowelizacją dyrektywy 92/83/EWG, w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od napojów alkoholowych.

Dyrektywa określa wspólne przepisy dotyczące struktury podatku akcyzowego w całej UE. Ma ona m.in.: zdefiniować co to jest cydr i umożliwić obniżenie stawek dla małych producentów cydru. Prace znajdują się obecnie na etapie uzgodnień w grupie roboczej Rady Unii Europejskiej, a termin ich zakończenia nie jest znany.

Jak alarmują producenci, w sytuacji, gdy piwo korzysta z dobrodziejstwa reklamy i niższej stawki akcyzy, cydr przegrywa z konkurencją, m.in. z piwem z dodatkiem soku jabłkowego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.