16.12.2019/15:45

Czego to ludzie nie wymyślą! Najciekawsze innowacje w żywności w 2019 r. [RAPORT]

Analitycy firmy Mintel zidentyfikowali najbardziej innowacyjne produkty spożywcze, które znalazły się na rynku w 2019 r. Wybrali produkty o unikalnych właściwościach i takie, które najlepiej oddają ducha czasu.

HopTea (USA)

Musująca herbata z chmielem. Produkt adresowany zarówno do miłośników herbaty, jak i smakoszy piwa. Napój zawiera tylko trzy składniki: wodę sodową, herbatę i chmiel. Reklamowany jest jako „warzony tak jak piwa rzemieślnicze”. HopTea dostępna jest w sześciu smakach, z zawartością różnych gatunków herbaty i różnych odmian chmielu.

Aidells Whole Blends Sausages (USA)

Chłodzone kiełbaski, których zawartość stanowi mieszanka białek roślinnych i zwierzęcych. Adresowane raczej do osób pragnących ograniczyć spożycie mięsa – produkt wpisuje się w rosnącą popularność fleksitarianizmu.

Nesquik All Natural (Europa)

W marcu 2019 r. firma Nestle wprowadziła na rynek chrupki Nesquik All Natural, z uproszczoną formułą, naturalnym składem i opakowaniem jednostkowym z papieru – to właśnie papierowe opakowania zwróciły uwagę analityków Mintela, jako odpowiedź na rosnące zaniepokojenie konsumentów, związane z zanieczyszczeniem środowiska plastikami.

Bloom Theory’s Mash Tun Crackers (Nowa Zelandia)

Krakersy mające w składzie pozostałości z produkcji jasnego piwa typu ale. Pochodzące z browarów ziarno jest podobno bardzo pożywne i zawiera ekstremalnie dużo błonnika i białka. Kaloryczność tego produktu jest za to o połowę niższa od tradycyjnych przekąsek tego rodzaju. Produkt zawiera dodatek komosy ryżowej i zdrowe oleje.

Lazy Vegan Provençale Veggies & Chunky Pulled Peaz (Wielka Brytania)

To wegańska przekąska, w której groszek zielony został wykorzystany nie tylko jako źródło białka roślinnego, ale jako podstawowy składnik, o teksturze przypominającą szarpane (pulled) mięso wieprzowe lub drobiowe. Produkt zawiera białka i błonnik z groszku, a także mąkę ziemniaczaną i dodatki smakowe. Produkt wystarczy podgrzać i zjeść np. z pomidorami czy brokułami.

Funkin Nitro Passionfruit Martini (Wielka Brytania)

To podobno pierwszy nasycony azotem gotowy do spożycia napój alkoholowy. Dostępne smaki to Espresso Martini, Passion fruit Martini, Amaretto Sour i Pink Gin Fizz. Zdaniem Mintela, wprowadzenie azotu do produkcji napojów gotowych jest sprytnym posunięciem, ponieważ gaz ten nadaje napojom naturalnie kremowej konsystencji, co pozwala producentom zmniejszyć dodatek cukru lub słodzików, z zachowaniem walorów smakowych.

We Care Crushed Broccoli (Tajlandia)

Ten dodatek do potraw składa się wyłącznie z rozdrobnionych brokułów i oleju z otrębów ryżowych. Może być używany do potraw pieczonych albo jako dodatek do ryżu, kleików i zup ryżowych oraz takich dań, jak pizza czy spaghetti. To całkowicie naturalne źródło błonnika, wygodny sposób na zwiększenie konsumpcji warzyw.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.