18.11.2020/14:53

Damian Zapłata, członek zarządu Allegro: Planujemy rozwój własnych usług logistycznych

- Chcemy podnosić jakość usług logistycznych na naszej platformie i wspierać sprzedających, szczególnie małe i średnie firmy. Już niedługo będą mogły skorzystać z naszej usługi Allegro Fulfilment. Jest to działanie w duchu obniżania barier w wejściu na naszą platformę i wsparcia sprzedawców w rozwoju sprzedaży – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.

Kilka tygodni temu Allegro zadebiutowało na warszawskiej giełdzie. Na jakie cele firma przeznaczy pozyskane z emisji akcji fundusze - spłatę zadłużenia i inwestycje? Jak będzie wyglądała struktura wydatków?

Głównym celem naszego debiutu giełdowego jest przyspieszenie dynamicznego rozwoju naszej platformy. Mamy wiele pomysłów zarówno na usprawnienia, które zwiększają satysfakcję naszych kupujących, ale również narzędzia, które wspierają biznes naszych sprzedających. Jednym z takich projektów jest Allegro Pay, które daje zupełnie nowe, bardzo elastyczne metody finansowania zakupów na Allegro. Innym obszarem są inwestycje w usprawnienie i przyspieszenie dostaw, gdzie naszą niezmiennie naszą najważniejszą inwestycją pozostaje Allegro Smart! W ostatnim czasie dostawy na Allegro znacznie przyspieszyły i jesteśmy w stanie jeszcze precyzyjniej je przewidywać – chcemy nadal pracować nad rozwiązaniami w tym obszarze, bo wiemy, że ma on kluczowe znaczenie dla naszych klientów. Obecnie klienci Allegro mogą wybierać spośród ok. 66 mln ofert z przewidywanym czasem dostawy w ciągu 1-2 dni.

Testy Allegro Pay trwają już jakiś czas, jak ocenia je firma i klienci?

Allegro Pay to usługa, która od samego początku wzbudziła duże zainteresowanie, ponieważ jest bardzo ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem - szytym na miarę potrzeb klientów kupujących online. Usługa znajduje się nadal w fazie testów, bo zależy nam, żeby stworzyć prosty i przyjazny dla klienta ekosystem płatności. Na Allegro mamy co miesiąc ponad 12 mln kupujących, więc wszystkie rozwiązania które im udostępniamy muszą być wcześniej sprawdzone na mniejszej grupie klientów. Pierwsi kupujący są bardzo zadowoleni i często korzystają z Allegro Pay. Dostaliśmy też dużo zgłoszeń od kolejnych klientów zainteresowanych udziałem w testach, dlatego zdecydowaliśmy, że pod koniec października rozszerzymy grupę osób, które będą mogły skorzystać z Allegro Pay.

Allegro chce także mocniej inwestować w logistykę.

Tak jak wspomniałem rozwój obszaru dostaw, a w tym również usług logistycznych dla naszych sprzedawców jest dla nas priorytetowy. Wspieramy sprzedawców w zapewnieniu klientom szybkich i wygodnych dostaw, bo to kluczowy element który decyduje o ich satysfakcji z zakupów. Dzięki platformie ‘Wysyłam z Allegro’ sprzedający mogą skorzystać z szerokiej i korzystnej cenowo oferty usług naszych partnerów logistycznych i wygodnie zarządzać zamówieniami. Inwestujemy w Allegro Smart! który zapewnia klientom darmowe przesyłki oraz zwroty. Poszerzamy też ogólnopolską sieć punktów odbioru, żeby każdy z kupujących mógł wygodnie odbierać przesyłki w najbliższej okolicy.

Co z rozwojem własnej logistyki? Amazon ma w Polsce już kilka centrów dystrybucyjnych, ale Allegro działało przez długi czas w zupełnie innym modelu logistycznym opartym na sprzedających.

Nasz model jako platformy marketplace opiera się na współpracy ze sprzedającymi i jest to całkowicie naturalne. Obecnie jest to już ponad 117 tys. firm handlowych. Jednocześnie chcemy ułatwiać im oferowanie usług logistycznych na poziomie, którego oczekują klienci. Nie każdy sprzedawca ma własne zasoby, żeby tym wymaganiom sprostać. Dlatego ciągle rozwijamy też obszar i planujemy również rozwój własnych usług logistycznych - w szczególności tych, które są najbardziej potrzebne sprzedawcom.

To oznacza m.in. rozbudowę magazynu Allegro w Błoniu pod Warszawą?

Tak, kluczową inwestycją w tym obszarze jest rozbudowa magazynu w Błoniu i usług fullfillmentu dla naszych partnerów. Chcemy podnosić jakość usług logistycznych na naszej platformie i wspierać sprzedających, szczególnie małe i średnie firmy. Już niedługo będą mogły skorzystać z naszej usługi Allegro Fulfilment. Jest to działanie w duchu obniżania barier w wejściu na naszą platformę i wsparcia sprzedawców w rozwoju sprzedaży. Robimy to, by małe i średnie firm nie musiały bez potrzeby inwestować we własne powierzchnie magazynowe.

Celem usługi fulfillmentu jest również zaoferowanie wysokiej jakości szybkich dostaw, również tzw. Same-Day, czyli przesyłek, które trafiają do kupującego jeszcze tego samego dnia po zamówieniu. Taki jest kierunek innowacji w obszarze logistyki Allegro.

Jak dokładnie wyglądają plany rozwoju magazynu?

O szczegółach będziemy mogli porozmawiać dopiero w nowym roku, ale planujemy rozwój magazynu i stopniowe zwiększanie zatrudnienia.

Czy obiekt w Błoniu będzie jedynym takim centrum dystrybucyjnym Allegro, czy firma planuje stworzyć sieć magazynów na terenie kraju, w kluczowych lokalizacjach, takich jak Trójmiasto, Poznań, Rzeszów, Katowice i Kraków?

Naszym celem jest zapewnić wysoką jakość usług logistycznych i wesprzeć naszych partnerów. Jeśli będzie to wymagało magazynów w nowych lokalizacjach to rozważymy taką możliwość, ale na razie nie mamy takich planów. Możliwość udostępnienia naszych sprzedawcom usług magazynowych traktujemy jako usługę komplementarną do oferty usług logistycznych, które oferujemy obecnie. Dzięki rozmowom z naszymi partnerami biznesowymi wiemy, że wielu z nich boryka się z problemami w obszarze logistyki i chętnie skorzysta z takiej usługi. Dotyczy to szczególnie sprzedających z małych miejscowości, którzy chcą zapewnić ekspresowe przesyłki, a nie mają dostępu do odpowiedniej infrastruktury. Wspierając sprzedawców jednocześnie upewniamy się, że klienci będą mogli szybko i sprawnie otrzymać swoje zamówienia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także