02.03.2021/14:34

Danone rozpoczyna poszukiwania nowego szefa. Firma nie jest w najlepszej sytuacji

Emmanuel Faber pozostanie jeszcze na stanowisku prezesa, mimo że inwestorzy wzywają do jego całkowitego odejścia. Pozostanie na stanowisku przewodniczącego do czasu mianowania następcy. Faber zostanie w firmie bez funkcji zarządczych.

Rada dyrektorów poparła również plan restrukturyzacji firmy ogłoszony w październiku, który obejmuje sprzedaż aktywów, redukcję zatrudnienia i reorganizację firmy. Nie wiadomo jeszcze, czy posunięcia te stłumią bunt  wywołany przez Blue Bell Capital i amerykański fundusz Artisan Partners, który jest trzecim co do wielkości udziałowcem Danone. Firma ma duże problemy spowodowane sytuacją światową w związku z pandemią.

Większościowi akcjonariusze skrytykowali Fabera za przedłużający się okres słabych wyników w porównaniu z rywalami takimi jak Nestlé czy Unilever. Skrytykowali również Danone za niedoinwestowanie swoich marek, tylko po to, aby krótkoterminowo zwiększyć rentowność firmy. Faber, który jest u steru od 2014 r., bronił wyników i swoich decyzji.

Podczas pandemii mocno ucierpiały jogurt, mleko modyfikowane dla niemowląt i woda butelkowana. Jeśli chodzi o samą wodę butelkowaną, grupa straciła w zeszłym roku prawie miliard euro, czyli jedną piątą przychodów i 340 mln euro, czyli połowę zysku operacyjnego. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.