06.12.2016/19:37

Jacek Owczarek, Eurocash: Nie mam wątpliwości, że otrzymamy zgodę na przejęcie sieci Eko

Według Jacka Owczarka, członka zarządu Grupy Eurocash uzasadnienie decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. przejęcia sieci Eko Holding pokaże w jakim kierunku i w jaki sposób grupa będzie mogła się dalej rozwijać.

Eurocash podkreśla, że chce nadal konsolidować rynek. Wydaje się jednak, że każde kolejne przejęcie – ze względu na skalę Grupy – będzie coraz trudniejsze z punktu widzenia uzyskania zgody na koncentrację od UOKiK. Szansę na taką zgodę będą miały w zasadzie jedynie projekty regionalne albo przejęcia w poszczególnych, często niszowych kategoriach.

Taka prawidłowość rzeczywiście występuje w hurcie, gdzie np. nasza transakcja przejęcia spółki Polska Dystrybucja Alkoholi (PDA) jest rozpatrywana na poziomie lokalnym, chociaż miała ona miejsce w centrum kraju i skala rynku teoretycznie pozwalała na więcej.

Natomiast w detalu czekamy na zgodę UOKiK odnośnie przejęcia sieci supermarketów należących do spółki EKO Holding. Osobiście nie mam wątpliwości, iż taką zgodę już wkrótce otrzymamy wraz z uzasadnieniem drugiej instancji. Będzie to publiczna informacja, która powinna pokazać nam w jakim kierunku i w jaki sposób Eurocash będzie mógł się dalej rozwijać.

Eurocash coraz mocniej inwestuje w sklepy własne, mam tu na myśli inwestycje w Eko i firmę Rogala.

Rzeczywiście chcemy mocniej wejść w detal, czego przykładem jest nasze dążenie do przejęcia EKO. Ale to niekoniecznie muszą być sklepy własne. Wyobrażamy sobie, iż duża ich część będzie chciała przejść na franczyzę. Wszystko zależy od tego, jak ukształtują się potrzeby naszych klientów.

Ze swojej strony będziemy uczestniczyć w procesie konsolidacji. Nasz niski dług netto pozwala nam nawet na duże przejęcia, ale jako strona kupująca nie jesteśmy w stanie kontrolować szybkości całego procesu. Przeszkodą jest nie tylko biurokracja, ale często również nieracjonalne oczekiwania finansowe strony sprzedającej.

Eurocash miał ochotę na przejęcie sieci Żabka, od pewnego czasu wiadomo że do tej transakcji nie dojdzie. Jednak wiele transakcji na rynku handlowym zostało „wstrzymanych”, wszyscy czekają na sprzedaż sieci Żabki. Kwota za jaką zostanie sprzedana poznańska spółka będzie swego rodzaju punktem odniesienia dla wycen innych spółek z branży. Wiadomo, że kilka średniej wielkości firm szuka inwestora?

To prawda, że rynek trwa w pewnym zawieszeniu, a może raczej oczekiwaniu na finalizację sprzedaży sieci Żabka. Należy jednak podkreślić, że każda sieć ma inną dynamikę rozwoju i stoi przed różnymi wyzwaniami. Część z nich może jeszcze podwoić swoją wartość w relatywnie krótkim czasie, a część nie podwoi jej nigdy. Jeżeli dana sieć nie rokuje podwojenia swojej wartości w perspektywie pięciu lat, to jej wycena powinna być odpowiednio niższa.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • efff 09.12.2016

    Powiem tak Oddajcie im wszystkie sieci albo podzielcie między szwabów a Piratów bo i tak nie mamy już nic do gadania.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.