09.05.2019/14:06

Deloitte: Zmiany w przepisach w sprawie kas fiskalnych dotyczą też kas dotychczasowych

30 kwietnia 2019 r. zostało opublikowane nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, które obejmuje swoim zakresem stosowanie zarówno dotychczasowych kas fiskalnych, jak również kas online. Zgodnie z rozporządzeniem, większość przepisów obowiązuje już od 1 maja 2019 r. – alert podatkowy Deloitte.

Z dniem 1 maja 2019 r. ustawa o VAT wprowadziła nowy rodzaj kas rejestrujących, tzw. kasy on-line. Jednocześnie ustawa o VAT dopuszcza stosowanie dotychczasowych kas z papierowym zapisem kopii (tzw. kasy dwurolkowe) oraz elektronicznym zapisem kopii. W konsekwencji, niezbędne stało się wydanie nowego rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, które będzie regulowało sposób prowadzenia ewidencji oraz warunków używania zarówno dotychczasowych kas rejestrujących, jak również kas on-line.

Nowe rozporządzenie wprowadza zmiany dotyczące m.in. używania kas i sposobu prowadzenia ewidencji, niezależnie od rodzaju używanej przez podatnika kasy. Alert podatkowy Deloitte prezentuje wybrane zmiany w tym zakresie.

Rozporządzenie wprowadza obowiązek zapoznania osób prowadzących u podatnika ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z informacją o zasadach dotyczących prawidłowego prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutkami nieprzestrzegania tych obowiązków. Zgodnie z treścią rozporządzenia, osoba prowadząca u podatnika ewidencję będzie składała oświadczenie – w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach – o zapoznaniu się z ww. zasadami i konsekwencjami.

Oświadczenie będzie składane podatnikowi przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji przez tę osobę. Jeden egzemplarz będzie dla podatnika, a drugi – dla osoby składającej oświadczenie. Nie ma wymogu przekazywania oświadczenia do urzędu skarbowego.

W przypadku osób, które rozpoczęły prowadzenie ewidencji przed dniem wejścia w życie przedmiotowego rozporządzenia, takie oświadczenie będzie musiało zostać złożone do 31 maja 2019 r. W załączniku do rozporządzenia przedstawiony jest wzór wspomnianego oświadczenia.

Zmiany dotyczą też kodów literowych, stosowanych w kasie fiskalnej. Zgodnie z rozporządzeniem, do oznaczeń literowych od „A” do „G” w kasie fiskalnej będą musiały zostać przypisane odpowiednie stawki podatku. Ostateczny termin na przypisanie tych oznaczeń to 31 lipca 2019 r.

Inne zmiany wymienione w alercie podatkowym Deloitte to m.in. brak obowiązku wydania nabywcy paragonu fiskalnego w przypadku sprzedaży z automatów wendingowych oraz obowiązek umieszczenia wyświetlacza kasy w miejscu umożliwiającym nabywcy odczyt wyświetlanych na nim danych.

Rozporządzenie wprowadza ponadto możliwość dokonywania zmiany podmiotu prowadzącego serwis kas bez konieczności uzyskiwania zgody podmiotu prowadzącego serwis główny. Zapowiada też stworzenie publicznego wykazu serwisantów posiadających udzielone upoważnienia na serwisowanie kas w kraju. Wykaz serwisantów będzie prowadzony przez Szefa KAS.

Źródło: deloitte.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.