17.02.2021/20:28

Detaliści zadowoleni z koniunktury. Wskaźnik opracowany przez SGH wyższy od dziesięcioletniej średniej

Instytut Rozwoju Gospodarczego warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej opublikował informację sygnalną, dotyczącą badania koniunktury w handlu w I kw. 2021 r. Badanie wskazuje na poprawa koniunktury w handlu. Ogólny wskaźnik koniunktury jest wyższy od dziesięcioletniej średniej.

Jak czytamy w informacji sygnalnej, koniunktura w handlu w I kwartale 2021 r. poprawiła się. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zwiększyła się w ciągu kwartału o 13,4 pkt i obecnie wynosi 4,6 pkt. Jest wyższa od średniej dla pierwszego kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona 3,9 pkt) oraz od poziomu odnotowanego przed rokiem (0,8 pkt w I kwartale 2020 r.).

„Przedsiębiorcy ocenili swoją ogólną kondycję jako dobrą – saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło 18,6 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 34,6 proc. badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 49,5 proc. ankietowanych za średnią, natomiast 16,0 proc. za słabą. Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są optymistyczne.” – podaje SGH.

Analitycy Instytutu Rozwoju Gospodarczego zaznaczają, że – podobnie jak w poprzednich kwartałach – możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz konkurencja.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także