01.06.2018/00:56

Donald Trump załatwił Polakom podwyżkę cen burbona, soku pomarańczowego i dżinsów

Prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o wprowadzeniu ceł ochronnych na import stali i aluminium z Kanady, Meksyku i Unii Europejskiej. Unia Europejska w odwecie może nałożyć karne cła na amerykańskie motocykle, dżinsy, burbon, masło orzechowe i sok pomarańczowy. Cła będą obowiązywać od 1 czerwca – informuje gazeta.pl.

Cła ochronne na stal w wysokości 25 procent i aluminium w wysokości 10 procent Donald Trump wprowadził pod koniec marca. Jednak w przypadku Meksyku, Kanady i Unii Europejskiej prezydent USA zawiesił ich zastosowanie licząc na ustępstwa w negocjacjach handlowych. Rozmowy nie przyniosły rezultatu i Amerykanie postanowili, że o północy czasu w Waszyngtonie, czyli 6.00 rano w Polsce, cła wejdą w życie.

Jak pisze gazeta.pl szef Komisji Europejskiej skrytykował decyzję Stanów Zjednoczonych i zapowiedział działania odwetowe. Jean-Claude Juncker powiedział, że decyzja Stanów Zjednoczone jest niesprawiedliwa, niedopuszczalna i że to zły dzień dla światowego handlu. Dodał, że UE nie pozostawi tego bez odpowiedzi. W ciągu kilku godzin uruchomiona zostanie procedura rozstrzygania sporów w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Powstała już wstępna lista amerykańskich produktów, które mają być objęte karnymi cłami. Na liście są między innymi motocykle, dżinsy, burbon, masło orzechowe i sok pomarańczowy. To oznacza, że europejscy, w tym polscy konsumenci będą musieli więcej zapłacić za wspomniane produkty.

Więcej: gazeta.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.