22.02.2020/09:20

Dostawcy Piotra i Pawła próbują zbudować koalicję, by wywalczyć lepsze warunki układu [TYLKO U NAS]

Ponad 40 dostawców Piotr i Paweł S.A. przesłało do sądu identyczne pisma z nową propozycją układową. Domagają się spłaty całości długu z przyszłych zysków spółki. Choć kolejne pisma wciąż wpływają do sądu, to dostawcom może zabraknąć czasu na zebranie wymaganego poparcia, by móc formalnie przedstawić taki wniosek na zgromadzeniu wierzycieli.

W piątek w Poznaniu rozpoczęły się trzy osobne zgromadzenia wierzycieli - po jednym dla każdej z trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł. Rozpoczęły, ale nie zakończyły, gdyż pod koniec dnia, już po głosowaniach, nastąpiło odroczenie zgromadzeń do 2 marca. Wierzyciele Grupy Piotr i Paweł (nieruchomości), Piotr i Paweł S.A. (dostawcy) oraz Piotr i Paweł Detal (franczyza) oddali co prawda głosy, ale nie poznali wyników głosowań. To dlatego, że jeszcze w kolejnych dniach do sądu będą wpływać karty do głosowania przesłane pocztą.

Propozycje układowe złożone przez spółki zakładają łączne spłaty rzędu: 23 mln zł (Grupa Piotr i Paweł), 35 mln zł (Piotr i Paweł S.A.) oraz 37 mln zł (Piotr i Paweł Detal) w terminie od dwóch tygodni do trzech miesięcy po uprawomocnieniu się układu. Dla porównania, długi objęte sanacją poszczególnych spółek wynoszą (bez uwzględnienia banków): 61,2 mln zł w przypadku Grupy Piotr i Paweł, 146 mln zł w przypadku Piotr i Paweł S.A. oraz 122,3 mln zł w przypadku Piotr i Paweł Detal.

Na dwóch piątkowych zgromadzeniach (Grupa Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal) obyło się bez niespodzianek. Natomiast atmosfera podczas zgromadzenia wierzycieli spółki Piotr i Paweł S.A. była bardzo burzliwa.

Propozycje układowe złożone przez zarząd tej spółki podzieliły wierzycieli na pięć grup interesu. W ramach dwóch z tych grup zaczął się formować blok podmiotów, którym nie podoba się propozycja spółki. Chodzi o wierzycieli, wobec których długi są największe (nie licząc banków), a którym zaproponowano spłatę jedynie 10-20 proc. wierzytelności głównej i 5 proc. odsetek.

Zgodnie ze stanem na piątek, powstająca koalicja wierzycieli była dwukrotnie za mała, by móc formalnie przedstawić własne, alternatywne propozycje (wymóg to 30 proc. kapitału, udało się zebrać ok. 14 proc., ale pamiętajmy, że pisma do sądu wciąż wpływają). Firmy o których mowa chcą, by Piotr i Paweł S.A. przekazywał im minimum 50 proc. ze swoich przyszłych zysków do czasu, aż spłacone zostaną wszelkie długi.

Zdaniem Patryka Filipiaka, przedstawiciela zarządcy sądowego, propozycje takie nawet gdyby zostały przegłosowane, to i tak nie zostałyby następnie zatwierdzone przez sąd ze względu na wadliwą konstrukcję i nieostrość. Jak wskazywał Filipiak, nie wiadomo, o który rodzaj zysku chodzi wierzycielom; nie wiadomo też co w sytuacji spodziewanego wchłonięcia Piotr i Paweł S.A. przez spółkę zależną inwestora, czyli Spar Group; lub co w przypadku generowania przez spółkę straty.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • Informator 27.02.2020

  Pismo składa się z 4 stron. Wierzyciele zgadzają się na propozycje PiP ale chcą aby zysk w 50% był przeznaczony na spłatę wierzytelności aż wierzytelność będzie spłacona w całości. W związku z tym spółka nie musi mieć dodatkowych środków a dzieli się zyskiem tylko jeśli go wypracuje. Korzystne dla spółki i korzystne dla wierzycieli.

  Dziwne, że tak protestują przed tą propozycją. Wygląda na to, że wierzyciele mają sfinansować przyszłe zyski PiP.

 • Wierzyciel 2 26.02.2020

  Czy ktoś posiada dokładną treść pisma Koalicji Wierzycieli?

 • Wierzyciel 2 26.02.2020

  Czy ktoś ma / zna dokładną treść pisma koalicji wierzycieli w sprawie alternatywnych propozycji układowych?

 • RAVEN123 24.02.2020

  Cały Zarząd tych Pawłów trzeba zgarnąć do aresztu śledczego na czas tych perypetii, zabrać paszporty i zakaz opuszczania kraju bo się wywiną jak zwykle. To wszystko przez chciwość - wszystko otwierane już z długami, linie kredytowe przykrywają kolejne długi i kolejne i zawsze Ci "przedsiębiorcy" myślą, że jak organizacja będzie większa to kiedyś się odrobią, a przecież podwykonawcom nie trzeba wcale płacić ... to chore jest!

 • Nie poddajmy się 24.02.2020

  Dostawcy!
  Walczyć do końca pisać sprzeciwy , wnioski , zażalenia i nie do sędziego tylko do Prezesa Sądu
  To są wasze pieniądze z których ktoś was chce wyrolować

 • Słyszałem na korytarzu 23.02.2020

  Tylko coś ćwierkają wróbelki ze ta pożyczkę trzeba zwrócić do RPA.

 • Cash 23.02.2020

  Spar Group "wpompowało" kasę? Dobrze ponad 100 mln z kwoty, o której mowa to pożyczki...

 • Wierzyciel GPIP 22.02.2020

  Brawo wierzyciele w S.A co do pozostałych Spółek nie był bym pewny ze wszystko przejdzie, odbyły się głosowania których wynik może być zaskakujący dla Panów z Piotra i Pawła

 • Były Franczyzobiorca Piotra i Pawła 22.02.2020

  Pana Filipiaka i Pana Karbowiaka wierzyciele i % spłaty nie interesują, sam osobiście będąc Franczyzobiorca Piotra i Pawła proponowałem spłatę 100% swoich zobowiązań które powstały głównie przez problemy firmy Piotr i Paweł na rynku w 2017r deklarowałem spłatę wszystkich zobowiązań wobec Spółek Piotra i Pawła co miało się przełożyć na spłatę wierzycieli, niestety takim rozwiązaniem nie byli zainteresowani co skutkowało upadłością Spółki Franczyzowej na co posiadam stosowne dokumenty!

 • Darek 22.02.2020

  Cytat: "Zdaniem Patryka Filipiaka, przedstawiciela zarządcy sądowego, propozycje takie nawet gdyby zostały przegłosowane, to i tak nie zostałyby następnie zatwierdzone przez sąd ze względu na wadliwą konstrukcję i nieostrość"

  Problem polega na tym, że pan Filipiak nie potrafił podać, żadnego przepisu, który wskazywałby na wadliwą konstrukcję i nieostrość propozycji. W przydługiej przemowie nie podawał żadnych konkretów a tłumaczenia opierałaby się na słowie "gdyby". Co więcej nie odpowiedział w ogóle na pytanie czy "zapoznał się szczegółowo ze złożonymi przez wierzycieli propozycjami". Raczej cały wywód miał zniechęcić wierzycieli do przyłączenia się do układu.

  DP

 • Mecenas 22.02.2020

  (Fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

  Jak sędzia z Panem Filipakiem książki pisze po to żeby teraz było jak jest .A wszystko kosztem wierzycieli.Czy to jest przejrzysta i uczciwa Sanacja?

 • Franek 22.02.2020

  A Ja trzymam kciuki do 2 marca żeby układ nie przeszedł w żadnej Spółce

 • Trzymam kciuki 22.02.2020

  Nie dajcie się. To jest zwykle oszustwo. Przecież za PiP stoi bogaty inwestor?

 • Wierzyciel 22.02.2020

  Trzeba walczyć z oszustwem i złodziejstwem

 • Marek 22.02.2020

  Bezczelność Pana Karbowiaka jest nieoceniona!
  Koalicja musi się utworzyć nie może być tak ze nie było nawet rady wierzycieli a wszyscy maja tańczyć jak PiP zagra

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.