18.02.2020/18:54

Dynamika cen mięsa osiągnie maksimum już w marcu [KOMENTARZ]

Można oczekiwać, że dynamika cen mięsa osiągnie maksimum już w marcu. Jej poziom wyniesie wtedy około 16 proc. W kolejnych miesiącach tempo wzrostu cen mięsa obniży się ze względu na efekty wysokiej bazy sprzed roku, lecz pozostanie na podwyższonym poziomie.

Średniorocznie tempo wzrostu cen wyniesie około 12 proc. wobec 5,6 proc. w ubiegłym roku. Głównym źródłem wzrostu cen mięsa będzie drożejąca wieprzowina, co związane jest z pogłębiającym się deficytem tego gatunku mięsa w Chinach. W ślad za wysokimi cenami wieprzowiny wzrosną również ceny pozostałych gatunków mięsa, w szczególności drobiu, który jest jej naturalnym substytutem.
 
Grypa cen nie obniży

Na obniżki cen drobiu ze względu na ogniska ptasiej grypy w Polsce nie ma co liczyć. Pamiętajmy, że choć utraciliśmy dostęp do bardzo atrakcyjnych rynków takich jak Chiny czy RPA, nadal zdecydowana większość polskiego drobiu trafia na rynek unijny, gdzie zakazu eksportu nie ma. Co więcej, ze względu na ogniska ptasiej grypy dostęp do unijnego rynku drobiu utraciła Ukraina, co stwarza dodatkową przestrzeń dla polskich eksporterów. Jednocześnie w warunkach wysokich cen wieprzowiny tańsza alternatywa w postaci drobiu cieszy się dużym zainteresowaniem na wewnętrznym rynku UE, co dodatkowo podbija jego ceny.
 
ASF dotrze do Niemiec?

Skala oczekiwanego wzrostu cen w znacznym stopniu będzie zależeć od popytu zgłaszanego przez Chiny, jak duży będzie ten popyt, nie wiadomo. Dodatkowo, ewentualne rozprzestrzenienie się ASF do Niemiec doprowadziłoby do powstania nadpodaży wieprzowiny na unijnym rynku i załamania cen. Niemcy są bowiem drugim największym unijnym eksporterem wieprzowiny na rynki trzecie. W sytuacji, gdyby ze względu na ASF utraciły one możliwość sprzedaży mięsa na rynki trzecie, musiałyby skierować niesprzedaną produkcję na rynek unijny, co doprowadziłoby do załamania cen.
 
Trwały deficyt w Chinach

Uważam, że Chiny nie są w stanie w najbliższych latach odbudować swojego sektora trzody chlewnej. W efekcie deficyt mięsa wieprzowego w tym kraju ma charakter trwały. Choć w reakcji na bardzo wysoką opłacalność w kolejnych latach dojdzie do wzrostu produkcji wieprzowiny wśród jej największych eksporterów, czyli w UE, Stanach Zjednoczonych i Brazylii, ten wzrost będzie jednak zbyt wolny, aby w krótkim okresie zaspokoić deficyt wieprzowiny w Chinach.
 
Nowa równowaga

W warunkach wysokich cen wieprzowiny, zarówno w Chinach, jak i na świecie, będzie ona zastępowana innymi źródłami białka zwierzęcego, takimi jak: drób, wołowina, baranina i produkty mleczne, oraz roślinnego – soją i innymi roślinami wysokobiałkowymi. Uwzględniając czas, jaki jest potrzebny do odbudowy światowej produkcji wieprzowiny, możemy być pewni, że zmiany, jakie zajdą w strukturze światowego popytu na białko będą najprawdopodobniej trwałe. W efekcie rynek osiągnie nową równowagę, w której światowy popyt i podaż wieprzowiny będą niższe niż przed pojawieniem się ASF w Chinach w 2018 roku. Jednocześnie dojdzie do zmian w strukturze światowego handlu żywnością, gdzie Azja Południowo-Wschodnia, w szczególności Chiny, staną się jeszcze bardziej uzależnione od jej importu z Europy, Ameryki Południowej i Północnej.
 
Tendencje w kraju


Podobne tendencje mogą być również obserwowane na krajowym rynku, gdzie droga wieprzowina wypierana będzie przez relatywnie tani drób. Jednocześnie można oczekiwać dalszego wzrostu spożycia wołowiny, której wyższa konsumpcja będzie wspierana przez rosnącą zamożność polskiego społeczeństwa.

Jakub Olipra, ekonomista w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.