22.02.2016/13:06

E-palacze będą demonstrować przed Kancelarią Premiera

Użytkownicy e-papierosów z całej Polski zamierzają protestować we wtorek 23 lutego br. przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przeciwko ustawie tytoniowej.

Jednym z punktów manifestacji będzie złożenie petycji przeciwko "dyskryminującej, wręcz trującej ustawie tytoniowej". Petycje zbierane są w całej Polsce - akcja pod nazwą „Skazani na dym” jest inicjatywą Stowarzyszenia Użytkowników E-papierosów Waper, które reprezentuje ponad 1,5 mln polskich waperów.

Organizatorzy wtorkowej demonstracji zapewniają, że przed budynkiem KPRM dołączą do nich pracownicy całej branży e-papierosów, których miejsca pracy są zagrożone.

Środowisko waperów apeluje o rezygnację w ustawie tytoniowej m.in. z zapisów nakazujących używania papierosów elektronicznych w palarniach i innych miejscach, gdzie palony jest tytoń. Tłumaczą to tym, że takie zapisy narażają e-palaczy na bierne wdychanie dymu tytoniowego.

Waperzy protestują także przeciwko "krzywdzącej i dyskryminującej" definicji "palenia papierosów elektronicznych", argumentując swoje stanowisko tym, że papierosy elektroniczne nie zawierają przecież tytoniu, więc nie można ich palić.

Kolejny postulat środowiska e-palaczy dotyczy rezygnacji z planowanego zakazu e-handlu papierosami elektronicznymi i płynami. Zdaniem waperów, takie zapisy oznaczają ograniczenie dostępności mniej szkodliwej dla ich zdrowia alternatywy.

Waperzy apelują też o rezygnację z zapisów ograniczających zakres informacji wizualnej w punktach sprzedaży ("naruszają prawa nas, konsumentów") oraz przepisów wprowadzających dodatkowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców. W ocenie waperów, jeśli te ostatnie będą obowiązywać, to przyczynią się do podwyższenia cen oraz powstania szarej strefy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Olo 23.02.2016

    Przyłączam się do protestujacych. Nie wiem czy zakazy wymierzone w użytkowników e-papierosów to pomysł obecnej ekipy czy poprzedniej, ale tak czy inaczej jest zwyczajnie głupi. Ministerstwo zdrowia które w założeniu ma chronić zdrowie obywateli chce zablokować milionom ludzi jedną z najefektywniejszych dróg porzucenia szkodliwego nałogu - absurd totalny.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.