25.10.2016/10:56

Efekt 500+ w handlu. Na co Polacy wydają dodatkowe pieniądze?

Tylko 17 proc. Polaków deklaruje, że pieniądze otrzymywane w ramach rządowego programu "Rodzina 500+" przeznacza na zakup żywności - wynika z badania CBOS. Ponadto Polacy nie przyznają się do tego, by w związku z pobieraniem świadczenia wychowawczego mieli zamiar zrezygnować ze swojej obecnej pracy (0 proc. odpowiedzi).

CBOS swoje badanie nt. korzystania z programu "Rodzina 500+" przeprowadził pomiędzy 21 września a 12 października, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), na grupie 3320 rodziców/opiekunów dzieci do 18 roku życia. Pytania dotyczyły m.in. samego procesu składania wniosku, wpływu programu na budżet domowy, na wydatki oraz pracę.

Najwięcej respondentów (31 proc.; można było zaznaczyć wiele odpowiedzi) zadeklarowało, że przeznaczy dodatkowe środki w domowym budżecie na zakup odzieży. Na kolejnych miejscach znalazły się: obuwie (29 proc.), wyjazdy wakacyjne (22 proc.), książki lub pomoce edukacyjne (22 proc.), dodatkowe zajęcia dla dzieci (20 proc.), wyjazdy/wycieczki szkolne lub przedszkolne (17 proc.) oraz wyjścia rodzinne na basen, do kina, teatru, zoo czy restauracji (również 17 proc.).

Wśród wskazywanych celów wydatków znalazły się także m.in.: remont mieszkania (11 proc.), sprzęt elektroniczny (8 proc.), sprzęt sportowy (8 proc.), sprzęt AGD (3 proc.) i kosmetyki (3 proc.). Również 3 proc. Polaków za środki z programu "Rodzina 500+" zamierza spłacić swoje zobowiązania finansowe.

Przedstawicieli branży handlowej szczególnie powinny zainteresować również deklaracje Polaków w zakresie tego, co - po przyznaniu świadczenia w ramach 500+ - zamierzają zrobić ze swoją pracą. O ile ani jeden respondent nie wskazał, że po dodatkowym zastrzyku gotówki zamierza zwiększyć wymiar czasu pracy, tak również żaden respondent nie zadeklarował, że świadczenie wychowawcze skłoni go do zrezygnowania z pracy.

Tylko 1 proc. badanych w związku z przyznanym świadczeniem zamierza zmniejszyć wymiar czasu pracy. Co ciekawe, równocześnie 5 proc. respondentów wskazało, iż zamierza podjąć pracę.

Podobnie wyglądają wyniki badania w zakresie tego, jak pobieranie świadczenia wychowawczego wpłynie na decyzje o życiu zawodowym podejmowane przez męża/żonę/partnera/partnerkę respondenta. W tym wypadku odpowiedź "zamierza podjąć lub podjął pracę" wskazana została w 3 proc. przypadków, a pozostałe - ani razu.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia w całej Polsce. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.
 
Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.