30.07.2020/10:17

Ekologia wypiera papierowe gazetki z rynku. Czas postawić na e-wydania

Prawie 70 proc. badanych trade, sales i marketing managerów zauważa pozytywny wpływ dystrybucji gazetek na swój biznes. Łącznie 86 proc. z nich stawia na wersje elektroniczne. Blisko 80 proc. uważa, że należy bardziej w nie inwestować z uwagi na obecne trendy ekologiczne.

Trade, sales i marketing managerowie międzynarodowych i krajowych marek producentów FMCG wskazali główne zalety papierowych gazetek. Przede wszystkim uznali, że konsumenci je znają i doceniają – 36 proc.. Stwierdzili też, że tego typu materiały dobrze docierają do odbiorców – 19 proc.. Ponadto ocenili, że drukowana forma jest wygodniejsza w użyciu – 14 proc.. Dr Maria Andrzej Faliński, ekspert rynku detalicznego, uważa, że drukowane publikacje dają pewność odbioru przekazu marketingowego, bo nie wymagają od czytelników dodatkowych umiejętności.

– Papierowe gazetki są z nami od lat 90. XX wieku i faktycznie nauczyliśmy się z nich korzystać. Dotyczy to też młodych shopperów, którzy obserwują rodziców planujących zakupy w oparciu o tego typu materiały. Nawet jeśli nie są one wkładane do skrzynek, to konsumenci wiedzą, gdzie mogą po nie podejść – komentuje Urszula Dziekańska z firmy badawczej Kantar.

Z kolei wśród wad papierowych gazetek managerowie wymienili głównie względy ekologiczne – 37 proc. Następnie wskazali, że nie można sprawdzić, kto czyta drukowane publikacje – 27 proc.. Na trzeciej pozycji podali wysoki koszt produkcji – 19 proc.

– Obecnie większość firm stara się działać w sposób ekologiczny, mając na uwadze m.in. względy wizerunkowe. Do tego drukowanie ton papierowych gazetek nie ma sensu, jeżeli nie można policzyć, ile osób faktycznie je przejrzy i na ich podstawie zrobi zakupy. Ponadto rosnące ceny papieru na rynkach europejskich skłaniają coraz większą część retailu do inwestowania w gazetki digitalowe, które są dużo tańsze w realizacji – mówi Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX.

Badani podali też zalety elektronicznych gazetek. Głównie zwrócili uwagę na to, że łatwo jest sprawdzać, kto przeczytał tego typu publikację – 28 proc.. Wymieniali również względy ekologiczne – 27 proc., a także szybkie przygotowanie takich materiałów do emisji – 17 proc.

– Wskazane walory są najważniejsze dla managerów ze względów budżetowych. Efekty są w pełni policzalne, co jest istotne w biznesie. Wiadomo, do kogo i kiedy została skierowana konkretna oferta. Można więc sprawdzić, jakie zyski przyniosła. Tego nie da się powiedzieć o papierowej publikacji – stwierdza Marcin Lenkiewicz.

Za główną wadę e-gazetek badani uznali to, że starsi klienci ich nie używają – 36 proc.. Ponadto zaznaczyli, że słabo docierają one do odbiorców – 20 proc.. Stwierdzili też, że konsumenci jeszcze ich tak często nie używają – 18 proc.. – Takie opinie dotyczą głównie starszych konsumentów i to nie wszystkich. Wydają się mało trafne ze strony managerów. Być może należy podnieść ich świadomość w tym zakresie – sugeruje dr Faliński.

Z badania również wynika, że łącznie blisko 70 proc. ankietowanych zauważa pozytywny wpływ dystrybucji gazetek na swój biznes. W sumie 10 proc. respondentów twierdzi, że jest on średni lub słaby. Natomiast 17 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

– W Polsce sprzedaż jest mocno wspierana przez promocje. Od wielu lat gazetki najefektywniej o nich komunikują. Konsumenci są przyzwyczajeni do cyklu wydawania publikacji, a digitalizacja daje shopperom dostęp do informacji w wybranym czasie i miejscu. Trade managerowie zauważają te trendy i dlatego tak mocno podkreślają wagę gazetek w swojej pracy – wyjaśnia ekspert z Grupy BLIX.

Łącznie aż 86 proc. badanych producentów FMCG stawia na gazetki elektroniczne. Wśród nich 31 proc. głównie koncentruje się na tej formie przekazu, ale robi to w połączeniu z papierowymi wersjami. Tylko 10 proc. respondentów z ww. grupy kładzie największy nacisk na drukowane publikacje, ale nie rezygnuje również z e-wydań.

Źródło: Monday News

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ThomBiedra 30.07.2020

    Najwyższy czas, żeby papierowe gazetki zlikwidować!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.