13.09.2016/11:54

Ekonomista Credit Agricole: To będzie dobry rok dla branży mięsnej

2016 rok będzie dobry dla polskiej branży mięsnej, w szczególności dla sektora drobiu i wołowiny. Wyzwaniem pozostaje wynik referendum wskazujący na wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych importerów polskiego mięsa – mówi serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Z uwagi na długie negocjacje jakie czekają Wielką Brytanię i UE, ekspert uważa, że w najbliższych latach warunki prowadzenia biznesu się nie zmienią. Niemniej jednak znaczące umocnienie złotego względem funta oddziałuje w kierunku spadku konkurencyjności cenowej polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii. - Te przewagi konkurencyjne są moim zdaniem jednak na tyle duże, że negatywny wpływ Brexitu na polską branżę mięsną będzie najprawdopodobniej ograniczony – podkreśla Jakub Olipra.

Jeśli chodzi o konsumpcję to mimo obniżenia spożycia mięsa drobiowego w zeszłym roku o 3,9 proc. do 27,1 kg, przy jednoczesnym wzroście konsumpcji wieprzowiny o 5,9 proc. do 41,4 kg, należy oczekiwać, że odnotowany w 2015 r. spadek konsumpcji drobiu był przejściowy. – Spodziewamy się wzrostu spożycia mięsa drobiowego przy jednoczesnej stabilizacji konsumpcji mięsa wieprzowego i wołowego. Zmiany te będą odzwierciedlać tendencje widoczne na polskim rynku mięsa w ostatnich latach – tłumaczy ekonomista Credit Agricole.

Wskazuje, że w latach 2000-2014 spożycie mięsa drobiowego wzrosło o 91,8 proc., mięsa wieprzowego zwiększyło się zaledwie o 0,3 proc. a mięsa wołowego spadło aż o 77,5 proc. W efekcie w latach 2000-2014 udział mięsa drobiowego w strukturze spożycia mięsa w Polsce zwiększył się z 24 proc. do ok. 41 proc., mięsa wieprzowego obniżył się z 64 proc. do 57 proc., a mięsa wołowego z 12 proc. do 2 proc. - Zmiany w strukturze spożycia mięsa w Polsce są efektem strukturalnych zmian popytu na mięso w Polsce, dlatego można oczekiwać, że mają trwały charakter – komentuje Olipra. - Sukces mięsa drobiowego w Polsce wynika z jego relatywnie niskiej ceny, mody na zdrowy styl życia, a także ze stosunkowo prostego procesu przygotowania drobiu – dodaje.

Jak będą kształtować się ceny mięsa? - Unijny rynek wieprzowiny wszedł w fazę wzrostu cen cyklu świńskiego, dlatego w dalszej części roku oczekujemy kontynuacji wzrostu cen mięsa wieprzowego – mówi nasz rozmówca. - W przypadku wołowiny mamy do czynienia ze stabilizacją cen. Z jednej strony w kierunku spadku cen oddziałuje wyższa podaż mięsa wołowego z uwagi na niskie ceny produktów mlecznych i redukcję stad krów mlecznych. Z drugiej strony ceny wspierane są przez wysoki popyt eksportowy, w tym na wołowinę halal. W przypadku mięsa drobiowego można oczekiwać, że w kierunku wzrostu cen oddziaływać będzie utrzymująca się ekspansja polskich producentów na zagraniczne rynki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.