12.05.2017/16:10

Eksperci CABP: Przymrozki mogą spowodować wzrost cen żywności w sklepach

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w kwietniu nie zmieniła się w porównaniu do marca i wyniosła 2,0 proc. r/r, kształtując się zgodnie z naszą prognozą równą konsensusowi rynkowemu. W kolejnych miesiącach czynnikiem, który może spowodować wzrost cen żywności są przymrozki, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich tygodniach.

W kierunku wzrostu inflacji (+0,2 pp.) oddziaływała wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z szacunkami ekspertów Credit Agricole Bank Polska zwiększyła się do 0,8 proc. r/r wobec 0,6 proc. w marcu. Wzrost inflacji bazowej wynikał przede wszystkim z wyższej dynamiki cen w kategorii "rekreacja i kultura” (2,4 proc. r/r w kwietniu wobec 1,1 proc. w marcu). Dodatni wpływ na inflację (+0,1 pp.) miała również wyższa dynamika cen nośników energii (1,4 proc. r/r w kwietniu wobec 0,6 proc. w marcu), związana z wprowadzeniem nowych, wyższych taryf za paliwo gazowe.

W kierunku spadku inflacji (-0,2 pp.) oddziaływało natomiast niższe tempo wzrostu cen paliw, które zmniejszyło się w kwietniu do 14,4 proc. r/r wobec 18,1 proc. w marcu. Jego obniżenie wynikało z ustąpienia efektów niskiej bazy sprzed roku, a także ze spadku cen paliw w ujęciu miesięcznym w kwietniu br. (-0,9 proc. m/m). Ujemny wpływ na inflację (-0,1 pp.) miała również niższa dynamika cen żywności (2,8 proc. r/r w kwietniu wobec 3,1 proc. w marcu). Niższą dynamikę cen odnotowano m.in. w przypadku owoców, warzyw, ryb, olejów i tłuszczów oraz cukru.

- Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach inflacja w Polsce będzie się kształtować na poziomie ok. 2,0 proc. r/r. W II poł. br. oczekujemy spadku inflacji ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy w przypadku żywności oraz paliw. W konsekwencji oczekujemy, że w całym 2017 r. inflacja wyniesie średniorocznie 1,8 proc. i tym samym ukształtuje się poniżej celu inflacyjnego (2,5 proc.) - tłumaczy Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Jednocześnie jednak zastrzega: - Czynnikiem ryzyka w górę dla naszej prognozy są przymrozki jakie wystąpiły w Polsce w ostatnich tygodniach. W kolejnych miesiącach będą one oddziaływać w kierunku wzrostu cen żywności, w szczególności cen owoców. Na obecnym etapie uważamy jednak, że ich wpływ na inflację ogółem będzie ograniczony – uważa Jakub Olipra.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.