14.09.2016/18:21

Fundusz Enterprise Investors kupi od Mercator Group sieć Intersport na Bałkanach

Polish Enterprise Fund VII (PEF VII), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, zakupi w ramach transakcji wydzielenia z Mercator Group 100 proc. akcji Intersport ISI, największej na Bałkanach sieci handlowej, wyspecjalizowanej w sprzedaży odzieży i sprzętu sportowego. Wartość transakcji wyniesie maksymalnie 34,5 milionów EUR.

IIC – Intersport International Corporation – jest właścicielem “Intersport” i “Athlete’s Foot”, marek sygnujących wyspecjalizowane sklepy sprzedające ubrania, obuwie i sprzęt sportowy. Obecność w 65 krajach i łączne przychody ze sprzedaży na poziomie 11,3 miliardów EUR, dają IIC pozycję lidera w tym specjalistycznym segmencie handlu detalicznego.

W 1999 roku spółka podpisała umowę z Mercator Group, na mocy której ta największa w Słowenii sieć handlowa została master-franczyzobiorcą i utworzyła Intersport ISI – spółkę-córkę rozwijającą sieć sklepów na Bałkanach. Dziś ta zatrudniająca prawie 900 osób firma jest niekwestionowanym liderem rynku i zarządza siatką sklepów liczącą blisko 110 placówek, zlokalizowanych w Słowenii, Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze. Spółka kierowana jest przez doświadczony zespół managerów i osiąga bardzo dobre wyniki finansowe. W 2015 roku Intersport ISI zanotował 81 milionów EUR przychodów.

- Globalne trendy promujące zdrowy tryb życia sprawiły, że dynamika rozwoju segmentu obuwia, odzieży i sprzętu sportowego jest większa niż całej branży odzieżowej. Jesteśmy przekonani, że tak będzie również w kolejnych latach. Jest to jeden z wielu powodów, dla których zdecydowaliśmy się zainwestować w Intersport ISI i wesprzeć lokalny zespół zarządzający kierowany przez Mateję Jesenek - mówi Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors, odpowiedzialny za inwestycję.

- Nasz plan na dalszy rozwój opiera się z jednej strony na rozbudowie sieci sklepów na Bałkanach, z drugiej – na dynamicznym rozwoju e-commerce. Naszym zdaniem spółka spełnia również wszelkie warunki konieczne, by służyć jako platforma do konsolidacji rynku handlu produktami sportowymi – dodał Michał Kędzia.

- Wierzymy, że Enterprise Investors jako nowy właściciel Intersport ISI będzie dalej umacniał wiodącą pozycję marki Intersport jako eksperta sprzedaży artykułów sportowych - wyjaśnia Franz Julen, CEO IIC.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm zarządzających private equity w Europie Środkowo- Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła osiem funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2 miliardy EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 1,7 miliarda EUR w 137 spółek działających w różnych sektorach gospodarki i zakończyły inwestycje w 115 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 2,5 miliarda EUR.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.