14.08.2016/17:59

Eurocash jest zdeterminowany by przejąć Żabkę - analitycy Vestor DM

Eurocash jest zdeterminowany by przejąć spółkę Żabka Polska, właściciela ok. 4200 sklepów convenience działających pod szyldami Żabka i Freshmarket – uważają analitycy Vestor DM.

Słabe wyniki Grupy Eurocash w segmencie cash&carry w I kw. 2016r. spowodowane kanibalizacją sieci przez nowe otwarcia, sugerują wysoki poziom nasycenia rynku oraz niższą dynamikę otwarć w kolejnych okresach. Przyszłe akwizycje Grupy Eurocash w segmencie detalicznym będą charakteryzowały się mniejszym potencjałem do uwalniania gotówki z kapitału obrotowego. W prognozach analityków Vestor DM Eurocash wyceniany jest na EV/EBITDA 15.4x na 2016p oraz 13.6x na 2017p, z 28 proc. premią do spółek porównywalnych na oba lata.

Eksperci nie widzą uzasadnienia dla tak wysokiej premii i zwracają uwagę na ryzyko emisji akcji pod przejęcie Żabki. Akwizycje w segmencie handlu detalicznego nie będą miały tak dużego wpływu na generowanie gotówki z kapitału obrotowego jak dotychczas. Eurocash rozwijał się do tej pory poprzez przejęcia na rynku hurtowym, a dzięki optymalizacji cyklu konwersji gotówki w przejmowanych podmiotach generował gotówkę na kolejne przejęcia. Obecny udział spółki w rynku hurtowym ogranicza naszym zdaniem potencjał do dalszych przejęć hurtowni, podczas gdy rynek detaliczny charakteryzuje się szybszą rotacją zapasów i należności, a wydłużanie cyklu rotacji zobowiązań ma mniejszy wpływ na uwalnianie gotówki z kapitału obrotowego.

Pomimo tegorocznych, atrakcyjnych przejęć Grupy Eurocash, analitycy Vestor DM widzą ryzyko emisji akcji i potencjalnie wysokiej ceny za Żabkę. W ich ocenie fundusz Mid Europa Partners nie sprzeda Żabki taniej niż 12x EV/EBITDA co jest wskaźnikiem dość wysokim względem dotychczasowych przejęć Eurocashu. Fundusz chce wyjść z inwestycji do końca pierwszej połowy 2017 r. Oprócz Eurocashu jako zainteresowanego przejęciem wymienia się także fundusz CVC Capital Partners.

W ocenie ekspertów Eurocash jest zdeterminowany by tę spółkę przejąć. Szacują EV Żabki na poziomie 3,3 mld zł i przy potencjalnym przejęciu o takiej skali, szacują potrzebę emisji akcji o wartości 226-617 mln zł, czyli od 3 do 8,2 proc. obecnej kapitalizacji.

Ujemne LFL cash&carry spowodowane wysokim nasyceniem i kanibalizacją hurtowni.  Nasycenie sieci hurtowni Eurocash jest na tyle duże, że otwarcie 19 nowych placówek w 2015 r. spowodowało ich kanibalizację i ujemne 4 proc. r/r LFL segmentu w I kw. 2016 r. Stąd uważamy, że przy obecnej liczbie 187 hurtowni potencjał do nowych otwarć jest ograniczony.

W prognozach Vestor DM, które są nieznacznie poniżej konsenusu, Eurocash jest wyceniany przy mnożniku EV/EBITDA 15.4 x na 2016 p oraz 13.6x na 2017 p, co stanowi 28 proc. premię do spółek porównywalnych na oba lata. Uważają oni, że tak wysoka premia do spółek porównywalnych jest nieuzasadniona. Na podstawie wyceny metodami DCF oraz porównawczą wyznaczamy cenę docelową  50 zł/akcję poniżej obecnej ceny rynkowej.

Grupa Eurocash jest liderem w hurtowej dystrybucji szybko zbywalnych produktów spożywczych, alkoholi i wyrobów tytoniowych oraz chemii gospodarczej (FMCG). Na koniec 2015r. spółka posiadała 187 hurtowni Cash and Carry, 1076 sklepów w sieci franczyzowej Delikatesy Centrum oraz 4554 zrzeszonych sklepów w sieciach franczyzowych Groszek oraz Lewiatan.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Grzyb 16.08.2016

    Nie dziwię się. Jak im się uda przejęcie to będzie totalna dominacja Eurocashu na rynku już nie tylko hurtowym, ale i detalicznym...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.