18.03.2020/16:48

Firmy liczą na rządowe ulgi z powodu epidemii

Zwiększone gwarancje państwa w pożyczkach dla MŚP, odroczenia spłaty podatków, rekompensaty i dotacje – nie tylko polski rząd intensywnie pracuje nad projektem specustawy gospodarczej. Część krajów w Europie i na świecie już wdrożyła konkretne programy pomocy dla przedsiębiorców, a inne jeszcze doprecyzowują szczegóły. Jedno jest pewne: bez rządowego wsparcia w żadnym kraju dotkniętym epidemią nie da się przywrócić przedsiębiorczości na właściwe tory. 70 proc. Polaków obawia się, że wiele firm może ogłosić bankructwo.

W wielu krajach polityka fiskalna w czasie epidemii koncentruje się głównie na zwiększonych gwarancjach państwa w pożyczkach dla MŚP, odroczeniu spłaty podatków, rekompensatach i dotacjach. W Polsce pakiet osłonowy dla firm przewiduje m.in.: ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów, ochronę rynku pracy i rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.

Zmiany legislacyjne zaproponowane przez polski rząd mają poprawić sytuację przedsiębiorców i pomóc im w utrzymaniu płynności finansowej. W tym celu planowana jest nowelizacja ustaw dotyczących: VAT, udzielania pomocy publicznej czy wsparcia BGK.

– Choć jeszcze na początku marca w badaniach Rzetelnej Firmy zaledwie 39 proc. przedsiębiorców dostrzegało negatywne skutki koronawirusa, to dziś nikt nie ma wątpliwości, że ta liczba mogła się zwiększyć. Wszystko dlatego, że sytuacja jest dynamiczna i branże, które na początku marca nie dostrzegały jeszcze negatywnego wpływu koronawirusa na swoją działalność, dziś mogły już dostać rykoszetem z powodu problemów swoich kontrahentów – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. I dodaje: – Kluczową kwestią w Polsce i na świecie pozostaje zapewnienie firmom wypłacalności. Największym zagrożeniem jest bowiem utrata płynności finansowej i zatory płatnicze. Eksperci już przewidują, że tempo wzrostu PKB spadnie do 1,2 proc. Pomoc rządowa jest teraz bardzo ważna.

Najnowsze badanie IMAS International KoronaMonitor 13-16.03.2020 ilustrujące stan nastrojów Polaków w czasie epidemii, wskazuje, że trzy czwarte respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji firm. 70 proc. badanych uważa, że epidemia koronawirusa może znacząco osłabić polską gospodarkę, a wiele przedsiębiorstw może stracić wypłacalność lub ogłosić bankructwo. Ale tylko 22 proc. Polaków obawia się, że po epidemii może utracić pracę.

W Holandii już 12 marca Ministerstwo Gospodarki ogłosiło pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, w którego skład wchodzą m.in. tzw. chwilowe pożyczki zapewniające przedsiębiorcom krótkoterminowe finansowanie z państwem w roli gwaranta. Do tego dochodzi specjalny program odroczenia spłaty podatku dla firm, które udowodnią, że koronawirus spowodował znaczące straty finansowe.

Swoją rolę gwaranta z 70 proc. do 90 proc. w pożyczkach udzielanych MŚP zwiększa także należący do państwa bank inwestycyjny Bpifrance we Francji. Rząd Emmanuela Macrona udzielił zgody do skorzystania z prawa o „sile wyższej” firmom, które z powodu koronawirusa nie wywiążą się z kontraktów wobec sektora publicznego. Do przyjmowania tego argumentu od swoich podwykonawców namawia również duże firmy prywatne.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.