16.05.2017/13:12

Forum Polskiego Handlu decyduje o swojej przyszłości

Sieci wchodzące w skład Forum Polskiego Handlu podejmą w piątek 19 maja kluczowe decyzje dot. przyszłości organizacji. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, podczas walnego zgromadzenia, jakie odbędzie się w warszawskim hotelu Airport Okęcie, przedstawiciele polskich firm dyskutować będą m.in. o zwiększeniu budżetu i o kierunkach dalszej działalności.

Przypomnijmy, Forum Polskiego Handlu istnieje od blisko półtora roku. Organizacja została powołana do życia jako narzędzie do walki polskich firm z planami wprowadzenia w Polsce podatku handlowego. Z upływem czasu FPH zaczęło zajmować stanowiska także w kwestiach innych planowanych regulacji wpływających na funkcjonowanie branży, m.in. zmian w prawie farmaceutycznym, czy też - obecnie - zakazu handlu w niedziele.

Forum Polskiego Handlu powstało jako swoista przeciwwaga dla Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (zrzeszającej podmioty o kapitale zagranicznym) oraz Polskiej Izby Handlu (reprezentant handlu małoformatowego). Celem organizacji jest dbanie o interesy średniej wielkości polskich podmiotów.

W kwestii podatku handlowego każda z trzech głównych organizacji branżowych prezentowała odmienne stanowiska, ale czas pokazał, że w sytuacji, kiedy cały handel mógł przemówić jednym głosem, czynił to. Było tak m.in. podczas prac nad ustawą o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. FPH, POHiD i PiH przygotowały wówczas wspólne stanowisko. Jeszcze większą koalicję - obejmującą wspomniane trzy podmioty plus Polską Radę Centrów Handlowych - udało się utworzyć ostatnio w związku z planami ograniczenia handlu w niedziele (wspólna ekspertyza nt. zgodności projektu ustawy z konstytucją)

FPH liczy dziś kilkunastu członków. Organizację tworzą Piotr i Paweł, Polomarket, Stokrotka, Topaz, Arhelan, Media-Expert, RTV Euro AGD, Agata Meble, Piotruś Pan, TXM Textilmarket, Polskie Sklepy Dziecięce oraz Przedsiębiorstwo Handlowe A-T. W skład Forum Polskiego Handlu wchodziły przez jakiś czas także sieci Marcpol i Eko, jednak w minionym roku pierwsza z nich zbankrutowała, a druga zmieniła właściciela na Eurocash i zdecydowała się wyjść z organizacji.

- Prowadzimy rozmowy z pozostałymi organizacjami działającymi na rynku, które reprezentują polski kapitał - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Robert Krzak, prezes Forum Polskiego Handlu. W innym źródle udało nam się ustalić, że chodzi o Polską Grupę Supermarketów (Top Market, Delica, Minuta 8) oraz Dino. Ta ostatnia sieć co prawda jest od niedawna notowana na giełdzie, co oznacza, że w jej akcjonariacie może występować zagraniczny kapitał, jednak FPH nie blokowałoby jej drogi do członkostwa. Podobny wyjątek uczyniony został także w przypadku Stokrotki, należącej do obecnej na GPW Emperii.

Podczas piątkowego walnego zgromadzenia dojdzie do podsumowania pierwszych kilkunastu miesięcy działalności FPH, jak również do dyskusji o kwestiach kluczowych dla dalszej działalności organizacji, w tym m.in. o budżecie. Forum Polskiego Handlu działa dziś w oparciu o relatywnie niski budżet względem POHiD-u czy PIH-u. Zwiększenie go pozwoliłoby organizacji aktywniej i efektywniej lobbować na rzecz interesów polskiego handlu, m.in. mocniej zaangażować się w temat zakazu handlu w niedziele.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.