22.05.2017/11:46

Forum Polskiego Handlu podwoi liczbę członków. Będzie rozmawiać z PGS, Specjałem, Dino, Bać-Polem i innymi

Czterokrotnie zwiększony budżet i szerokie otwarcie na nowych członków - to główne ustalenia piątkowego (19 maja) walnego zgromadzenia członków Forum Polskiego Handlu. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, związek pracodawców, który dziś zrzesza 12 firm, w perspektywie kilku miesięcy chciałby reprezentować nawet 25 podmiotów. Członkowie FPH planują rozmawiać na temat współpracy m.in. z Polską Grupą Supermarketów, Dino, Grupą Specjał, Bać-Polem, Mar-Olem i Paleo.

- Wyjdziemy szeroko do polskich firm handlowych z różnych branż z propozycją przyłączenia się do nas. Chcemy, aby głos przedstawicieli polskiego handlu był mocniejszy - mówi nam Robert Krzak, prezes Forum Polskiego Handlu. Jak deklaruje, FPH chce mocniej otworzyć się na branże inne niż spożywcza, m.in. na branżę tekstylną i obuwniczą.

Organizacja jest otwarta na współpracę również z mniejszymi przedsiębiorstwami. - Chcemy reprezentować nie tylko "gigantów" polskich. Wyjdziemy do mniejszych firm z ciekawą propozycją, także w odniesieniu do składki, którą trzeba wpłacać - tak żeby była dla mniejszych mniejsza, a dla większych większa - deklaruje prezes Forum Polskiego Handlu.

Plan jest taki, aby do kolejnego walnego zgromadzenia, zaplanowanego na listopad br., każdy obecny członek FPH zachęcił do współpracy co najmniej jedną polską firmę, która dziś nie jest w organizacji zrzeszona. Zwiększenie liczby członków ma przyczynić się do wzrostu prestiżu FPH i sprawić, że organizacja będzie bardziej reprezentatywna dla polskiego handlu.

Dziś w skład Forum Polskiego Handlu wchodzą takie podmioty, jak: Piotr i Paweł, Polomarket, Stokrotka, Topaz, Arhelan, Media-Expert, RTV Euro AGD, Agata Meble, Piotruś Pan, TXM Textilmarket, Polskie Sklepy Dziecięce oraz Przedsiębiorstwo Handlowe A-T. Wcześniej w skład organizacji wchodziły jeszcze Marcpol i Eko, jednak w minionym roku pierwsza z tych firm zbankrutowała, a druga zmieniła właściciela na Eurocash i zdecydowała się wyjść z organizacji. Przez krótki okres w FPH zrzeszone były jeszcze Polskie Składy Budowlane.

Podczas piątkowego walnego zgromadzenia członków stary zarząd FPH otrzymał absolutorium, co oznacza, że kierować będzie organizacją przynajmniej przez kolejnych 12 miesięcy (tyle trwa pełna kadencja). Oprócz Roberta Krzaka, w zarządzie FPH znajdują się jeszcze Mirosław Podeszwik (Polomarket), Przemysław Liszyk (Media-Expert) i Robert Kwiecień (TXM Textilmarket).

Organizacja przyjęła także wspólne stanowisko dot. handlu w niedziele. - W stanowisku podkreślamy, że nie chcemy dyktować ludziom, co mają robić w niedzielę. Chcemy zostawić klientowi wolny wybór co do możliwości zakupowych. Nie jesteśmy zwolennikami ograniczania handlu w niedziele, zwłaszcza że polskie społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone mniej więcej pół na pół - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Krzak.

W trakcie walnego zgromadzenia zdecydowano się również na czterokrotne zwiększenie budżetu organizacji. Dodatkowe środki finansowe mają być przeznaczone na aktywniejsze dbanie o interesy polskiego handlu, co jest szczególnie ważne w sytuacji niepewnego otoczenia prawno-legislacyjnego w Polsce (zakaz handlu w niedziele, podatek handlowy, przewaga kontraktowa, e-paragony itd.). Forum Polskiego Handlu ma być przeciwwagą dla innych organizacji - Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (która zrzesza podmioty o kapitale zagranicznym) i Polskiej Izby Handlu (reprezentującej handel małoformatowy). Zarazem jednak nie zamyka się na współpracę z nimi.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami handlu detalicznego, ponieważ mamy wiele wspólnych interesów - podsumowuje Krzak.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • mfg 29.05.2017

    Z treści nie wynika czym konkretni Forum ma się zająć. Lobbing? Koncentracja siły zakupowej? Budowanie potencjału politycznego przed wyborami? Czy ki ch..?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.