09.09.2016/15:43

Francja wprowadzi nowy podatek od niezdrowej żywności?

Ponad połowa mieszkańców Francji ma nadwagę albo choruje na otyłość. Skłoniło to rząd tego kraju do zaproponowania podwyżki VAT na wyroby fast food z obecnych 5,5 proc. do 20 proc. Drugim rozważanym wariantem jest wprowadzenie oddzielnego, specjalnego podatku na niezdrową żywność - donosi "Retail Detail".

Aż 15 proc. francuskiego społeczeństwa to osoby otyłe, a 32 proc. Francuzów i Francuzek posiada nadwagę. Aby walczyć z tymi chorobami oraz z ich następstwami (głównie innymi schorzeniami), rząd Francji przeznacza rocznie aż 28 mld euro. To ok. 1 proc. PKB tego kraju. Francuski rząd doszedł do wniosku, że to zbyt wiele, dlatego pragnie nakłonić swoich obywateli do tego, by lepiej dbali o własne zdrowie, a konkretniej: spożywali mniej produktów typu fast-food.

Rząd Francji nie owija w bawełnę i wprost uzasadnia, że podwyżka podatku na żywność typu fast-food ma być wysoka i przez to zauważalna w końcowej cenie produktu. Politycy liczą na to, że drożejące hamburgery i frytki kupowane będą rzadziej, niż do tej pory.

Przypomnijmy, Francja w przeszłości wprowadziła już specjalny podatek na napoje gazowane o wysokiej zawartości cukru oraz napoje energetyczne. Roczne wpływy z tej daniny szacowane są na 400 mln euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.