30.01.2020/15:01

Francja zakaże zabijania piskląt po wykluciu

Francja zadeklarowała, że do końca 2021 r. zakaże praktyki polegającej na zabijaniu niechcianych samców piskląt – podaje bbc.com. Każdego roku na całym świecie w gazie lub w niszczarkach ginie około 7 mld kurcząt płci męskiej, które dla branży drobiarskiej nie są potrzebne na mięso i jajka.

Francuski rząd liczy na to, że nowe metody, które pozwolą przetestować płeć zarodków w jaju, zostaną wprowadzone niedługo. Jednak niektórzy specjaliści twierdzą, że prace nad tymi rozwiązaniami nie posunęły się wystarczająco daleko. Naukowcy pracują nad tym zagadnieniem od lat, ale jeszcze nie opracowali rozwiązania, które działa na skalę przemysłową.

Zakaz wprowadzony w 2021 r. uczyni Francję jednym z pierwszych krajów, które zdelegalizują praktykę uboju kurcząt płci męskiej. Wcześniej sąd w Niemczech orzekł, że praktyka może być tymczasowa do czasu znalezienia alternatywy. W zeszłym roku Francja i Niemcy zapowiedziały, że będą współpracować, aby położyć kres masowemu ubijaniu piskląt.

Masowe uśmiercanie samców piskląt krótko po urodzeniu jest powszechną praktyką w produkcji żywności na całym świecie. W przypadku miliardów kur wykorzystywanych do hodowli jaj i drobiu każdego roku podobna liczba samców zostaje zabita wkrótce po urodzeniu. Pisklęta płci męskiej są postrzegane w branży jako bezużyteczne z handlowego punktu widzenia, ponieważ rosną wolniej niż kury, dlatego są uważane za nieodpowiednie do produkcji mięsa. Po posortowaniu najczęstsze metody zabijania polegają na uduszeniu przez gazowanie lub macerację w szybkich młynkach.

Francuski minister rolnictwa, Didier Guillaume zapowiedział również wprowadzenie zakazu praktyki kastrowania prosiąt bez znieczulenia do końca 2021 r. Kastracja jest wykonywana w celu uniknięcia „zapachu knura” - silnego zapachu lub smaku, który może pojawić się w mięsie niekastrowanych świń. Kilka krajów wprowadziło już obowiązek stosowania znieczulenia.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.