09.11.2016/11:56

Gobarto ma 14,2 mln zł zysku netto po III kwartale 2016 r.

W czasie 9 miesięcy 2016 r. Grupa Gobarto (dawniej PKM Duda) wypracowała 14,2 mln zł zysku netto przy przychodach w wysokości 1,06 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł prawie 22 mln zł, a zysk EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) 38,2 mln zł.

W czasie III kwartału br. ceny skupu żywca utrzymywały się na wysokim poziomie, nie spadając poniżej poziomu 5,20 zł za kg. To istotnie więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, kiedy ceny skupu oscylowały wokół poziomu 4,50 zł za kg. W efekcie poprawiła się opłacalność produkcji trzody chlewnej, ale bez większego przełożenia na stan pogłowia trzody chlewnej. Według stanu na czerwiec 2016 r. liczyło ono 10.239,4 sztuk, czyli o 12 proc. mniej niż przed rokiem. Wynik jest też tylko nieznacznie lepszy od notowanego w marcu br., co oznaczać może długoterminową stabilizację stanu pogłowia na niskim poziomie ok. 10 mln sztuk w porównaniu do rekordowych od czasu akcesji do UE 18,2 mln sztuk, uzyskanych w marcu 2006 r. 

W ostatnich kwartałach sytuacja na rynku mięsnym nie zmieniła się. Nadal dominujące znaczenie dla kondycji spółek mięsnych ma rosyjskie embargo na produkty pochodzące z krajów Unii Europejskiej oraz zamknięcie dostępu do rynków azjatyckich. W tych warunkach Grupa Gobarto wypracowała po trzech kwartałach 2016 r. 14,2 mln zł zysku netto wobec 5,8 mln zł przed rokiem (wzrost o 147 proc.) Jej zysk operacyjny wyniósł 22 mln zł i był wyższy od ubiegłorocznego o 50,7 proc. EBITDA osiągnęła poziom 38,2 mln zł w porównaniu do 30,3 mln zł w czasie 9 miesięcy 2015 r., co dało przyrost na poziomie 26 proc. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 1,06 mld zł, z czego 115,1 mln zł pochodziło z eksportu. Pod względem wartości przychody eksportowe zmalały o 18,9 proc. r/r, ale ich udział w przychodach ogółem spadł jedynie o 2,3 proc. i wyniósł na koniec września 2016 r. 10,82 proc. 

- Utrzymaliśmy poziom przychodów sprzed roku, jednocześnie obniżając istotnie poziom kosztów. W efekcie zysk netto wypracowany w samym tylko III kwartale był zbliżony do osiągniętego w całym pierwszym półroczu , co w obecnych warunkach rynkowych uznać należy za sukces. Zamierzamy utrwalić ten model biznesowy i dalej optymalizować działalność w celu poprawienia naszej rentowności - skomentował Dariusz Formela, prezes Gobarto.
 
- Trzeci kwartał był również udany pod względem optymalizacji kosztów finansowania działalności. W ciągu roku obniżyliśmy dług netto o 13 proc. i dług odsetkowy o ponad 6 proc., co zaowocowało wyraźnym spadkiem kosztów finansowych oraz ws k aźnika dług netto/ EBITDA – powiedział Rafał Oleszak, wiceprezes i dyrektor finansowy Gobarto.

Przejęcia w grupie

W dniu 24 sierpnia 2016 r. Spółka poinformowała o podpisaniu warunkowej umowy przejęcia dwóch spółek branżowych: zajmującej się rozbiorem mięsa wołowego i drobiowego spółki Meat-Pac Sp. z o.o. oraz spółki Bekpol, prowadzącej działalność w obszarze dystrybucji wędlin, mięsa, ciast i serów twardych.  

Zmiana nazwy

Sąd zarejestrował zmianę nazwy i od 7 października 2016 r. PKM Duda nosi nazwę Gobarto. Zmiana nazwy to kolejna inicjatywa zmierzająca do umocnienia pozycji rynkowej mięsnej spółki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.