06.12.2021/20:08

Google pokazało świąteczne trendy zakupowe. Kiedy, jak i czego szukają Polacy? Gdzie kupują prezenty?

Rok temu wyraźny wzrost świątecznych wyszukiwań w Google rozpoczął się w ostatnim tygodniu października 2020 r. i trwał do połowy grudnia. Najszybciej rosnącą na popularności kategorią była elektronika, zaś przepisów na potrawy świąteczne szukaliśmy o 30 proc. częściej. Czy trendy z 2020 roku utrzymają się także obecnie? Jakie kategorie są szczególnie popularne w wyszukiwarce w okresie świątecznym?

W 2020 r. tęskniliśmy za tradycyjnym obchodzeniem świąt. 64 proc. respondentów ograniczyło lub odwołało spotkania rodzinne ze względu na sytuację w Polsce i na świecie. W tym roku mamy nadzieję to nadrobić, gdyż 57 proc. z nas tęskni za spotkaniami w większym gronie.

Szczyt zainteresowania wyszukiwaniami świątecznymi zarówno na YouTube, jak i w wyszukiwarce Google wypada w okolicy Black Friday i trwa aż do drugiego dnia Świąt. Planując święta, Polacy ponad połowę budżetu (52 proc.) przeznaczają na prezenty dla najbliższych. Jest to 4 punkty procentowe więcej niż średnia europejska, która wynosi 48 proc. W 2020 roku aż 62 proc. Polaków deklarowało, że rozpocznie z wyprzedzeniem zakupy prezentów. W tym roku ten trend umocnił się. Wcześniej przygotowujemy się też do świąt, przede wszystkim by uniknąć tłumów i kolejek (53 proc.), a także w obawie przed wyczerpaniem dostępności wybranych produktów (43 proc.).

– Pierwsze oznaki zainteresowania tematyką świąteczną odnotowujemy już pod koniec sierpnia, natomiast szczyt przypada na okolice Black Friday i kończy się tuż po 26 grudnia – tłumaczy Weronika Zaręba, analityczka z Google. – Według badania Deloitte, nadal ponad połowa świątecznego budżetu jest wydawana w grudniu, natomiast z roku na rok rośnie zainteresowanie zakupami świątecznymi w Black Friday. Ponadto, w Polsce zaczęło się pojawiać zainteresowanie chińskim Dniem Singla, który przypada na 11 listopada, podczas którego w wielu sklepach pojawiają się atrakcyjne promocje – dodaje.

W 2020 roku w okresie świątecznym zainteresowanie elektroniką wzrosło aż o 66 proc.. Najpopularniejszymi subkategoriami w tym segmencie były laptopy oraz słuchawki, zaś największy wzrost popularności zanotowały tablety graficzne (wzrost o 93 proc.) oraz klawiatury (wzrost o 76 proc.). W kategorii odzież, która w okresie świątecznym wzrosła w tamtym roku o 38 proc., najpopularniejsze były sukienki, zaś największy wzrost zaliczyły piżamy (o 84 proc.) oraz spodenki (65 proc.). Co ciekawe, rok temu zainteresowanie przepisami wzrosło o 30 proc. rok do roku. Jednocześnie ta subkategoria była prawie 7-krotnie większa od subkategorii pieczywo.

– Co roku Polacy w okresie świątecznym szukają w Google podobnych rzeczy. Prym wiodą inspiracje prezentowe, przepisy na różne potrawy oraz życzenia świąteczne. W 2020 roku zdecydowanie postawiliśmy na komfort i częściej szukaliśmy kosmetyków do pielęgnacji oraz wygodnych ubrań niż makijażu i sukienek. W tym roku już teraz w wyszukiwarce obserwujemy zainteresowanie tematyką świąteczną, więc ten trend pozostał niezmienny. Widać również wzrost zainteresowania np. sukienkami, można więc przypuszczać, że tych świąt duża część z nas nie planuje już spędzić “pod kocem – mówi Weronika Zaręba z Google.

Jakie hasła związane z prezentami wpisujemy w wyszukiwarkę najczęściej? W 2020 roku były to świąteczne prezenty dla par, które od października do grudnia zaliczyły wzrost o 1650 proc.. Hasło wyprzedziło świąteczne prezenty dla nastolatki oraz świąteczne prezenty dla dziewczyny. W tamtym roku w kręgu naszych świątecznych zainteresowań były często przepisy, stąd popularność takich haseł jak wykwintne ciasta na święta (wzrost o 43400 proc. w danym okresie), lekkie sałatki na święta (wzrost o 11187 proc.) lub przepis na miękkie ciasteczka świąteczne (wzrost o 8186 proc.).

W tym roku widzimy zaś już bardzo duże zainteresowanie ozdobami świątecznymi. Hasło ekskluzywne ozdoby świąteczne zanotowało wzrost o 2562 proc. r/r. Wiele osób planowało też w tym roku świąteczny wyjazd. Hasła takie jak Święta Bożego Narodzenia w górach czy po prostu święta w górach zanotowały wzrost popularności o 142 proc. rok do roku. Na święta szykujemy się już też pod kątem naszego stroju. Zdecydowanym hitem są świąteczne swetry dla par (wzrost o 116 proc. r/r) oraz wspomniane wcześniej sukienki na święta (wzrost o 115 proc. r/r). Hasło piżamy świąteczne dla rodziny zaliczyło zaś wzrost o 3033 proc. w porównaniu z 2020 rokiem.

Pandemia zmieniła przyzwyczajenia konsumentów, którzy ze względu na bezpieczeństwo, szybkość i wygodę częściej zaczęli kupować online. Gdzie szukamy produktów i rekomendacji? Tutaj znacznie przeważają źródła online: 44 proc. respondentów wykorzystuje wyszukiwarki internetowe do tego celu, 42 proc. - porównywarki cen, a aż 41 proc. interesują strony internetowe z opiniami konsumentów.

– Zgodnie z danymi z raportu Izby Gospodarki Elektronicznej w 2021 już 84 proc. respondentów zadeklarowało, że robi zakupy przez internet, a 71 proc. z nich robi je częściej niż 2 razy w miesiącu. W przypadku zakupów na urządzeniach mobilnych coraz chętniej korzystamy z aplikacji danego sklepu. W 2019 roku tylko 22 proc. wszystkich zakupów mobilnych było robionych poprzez aplikację, reszta poprzez stronę w wersji mobilnej. W zeszłym roku ten odsetek urósł do 30 proc.. Rośnie na popularności także omnichannel, czyli połączenie zakupów online ze stacjonarnymi – mówi Marta Guzek, Retail Industry Head w Google.

 
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • TA 07.12.2021

    carrefour jest potentatem z wieloma formatami lecz w tych formatach nie ma odpowiedniego zarządzania kategoriami produktów które chce konsument, nie ma produktów dostepnych w innych sklepach np. dla wegetarian.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także