11.05.2022/10:44

Grupa Ambra notuje spadek sprzedaży wina. Dynamicznie rosła sprzedaż napojów dla dzieci [RAPORT]

Pogorszenie się nastrojów konsumenckich oraz późniejszy niż przed rokiem termin świąt wielkanocnych spowodowały spadek sprzedaży Grupy Ambra w trzecim kwartale roku obrotowego 2021/2022 o 1,8 proc. do 130,2 mln zł.

Jak informuje firma, w tym okresie najlepiej sprzedawały się wina musujące Dorato w Polsce i Zarea w Rumunii, osiągając dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Podobnie jak w poprzednich kwartałach dynamicznie rosła sprzedaż napojów bezalkoholowych dla dzieci. Sprzedaż do gastronomii osiągnęła poziom zbliżony do okresu przed pandemią COVID-19. Najbardziej znaczące spadki sprzedaży odnotowały wina spokojne w Polsce, w hiper- i supermarketach, czego rezultatem był spadek przychodów na tym rynku o 5,5 proc.

Na zagranicznych rynkach działalności Grupy Ambra ponownie najszybszy wzrost został osiągnięty w Rumunii, gdzie dynamika sprzedaży wyniosła 15,5 proc. (w walucie lokalnej). Na rynkach Czech i Słowacji sprzedaż liczona w koronach czeskich spadła natomiast o 1,6 proc.

W trzecim kwartale 2021/2022 r. rentowność marży ze sprzedaży była niższa na skutek wzrostu cen zakupu. Jednocześnie rosły koszty dystrybucji (paliwa, wynagrodzenia). Wzrost pozostałych kosztów działalności operacyjnej spowolnił natomiast w porównaniu do poprzednich kwartałów i wyniósł 7,7 proc.

Niższa sprzedaż i presja kosztowa przełożyły się na spadek EBIT o 5,5 mln zł, czyli o 84,1 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem poprzedniego roku obrotowego. Stosunkowo mniejsze pogorszenie wyniku w spółkach ze stuprocentowym udziałem Ambra S.A. pozytywnie wpłynęło na udziały mniejszości. W efekcie wynik netto przypadający akcjonariuszom większościowym spadał wolniej niż EBIT i wyniósł -0,5 mln zł.

Wyniki finansowe Grupy Ambra (Źródło: Grupa Ambra)

– Rosnące koszty zakupu stanowią wyzwanie dla rentowności naszej działalności. Dlatego wprowadzamy znaczące podwyżki cen sprzedaży naszych produktów. Jednocześnie nadal pracujemy nad dalszym wzmacnianiem naszych marek i inwestujemy w ich rozwój, co zwiększy ich długookresową wartość – mówi Robert Ogór, prezes Grupy Ambra.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także