11.08.2021/16:48

Grzegorz Kozieja, BNP Paribas: Nabyciem aktywów Carrefoura mógłby być zainteresowany właściciel państwowy

- W przypadku zmaterializowania się hipotetycznego scenariusza, w ramach którego sieć Carrefour zdecydowałaby się na wyjście z Polski, nie można wykluczyć zainteresowania nabyciem dostępnych aktywów przez właściciela państwowego – zauważa Grzegorz Kozieja, dyrektora Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego Banku BNP Paribas.

Ekspert Banku BNP Paribas podkreśla, że obecnie nie mamy potwierdzenia, że Carrefour faktycznie jest zdecydowany na sprzedaż polskich aktywów, bo spółka tego jednoznacznie nie deklaruje. Jednak przypomnijmy, że znany francuski magazyn "Challenges" ujawnił w czerwcu, że Carrefour rozpoczął poszukiwania chętnych na kupno polskiego i tajwańskiego oddziału firmy.

– W przypadku zmaterializowania się hipotetycznego scenariusza wyjścia Grupy Carrefour z Polski, możemy mieć do czynienia ze sprzedażą całości aktywów, ale też ich podziałem i sprzedażą kilku nabywcom, np. innym sieciom, funduszom czy przedsiębiorstwom z innych branż, lub też sprzedażą części aktywów – komentuje Grzegorz Kozieja. – Nie można również wykluczyć zainteresowania nabyciem dostępnych aktywów w handlu detalicznym przez np. właściciela państwowego – dodaje.

Zwraca on uwagę, że sektor handlu żywnością jest generalnie dość skoncentrowany w Europie i Polska nie jest tutaj wyjątkowa. – Jednak w porównaniu z innymi krajami wciąż posiadamy mniejszy poziom konsolidacji rynku. Stąd zmiany, które mogą się wydarzyć, tj. np. przejęcie udziałów rynkowych przez innego gracza już obecnego na naszym rynku, miałyby w Polsce relatywnie bardziej ograniczony efekt dla równowagi rynkowej, niż w większości krajów europejskich – ocenia ekspert.

– W ostatnim czasie widzimy też dość dużą aktywność i skrupulatność UOKiK w kwestii zachowania równowagi w relacjach dostawców oraz sieci handlowych. Ewentualna transakcja na pewno tego nie zmieni, więc jest to naturalna ochrona dla relacji – zaznacza.

Biuro prasowe Carrefour Polska w przesłanym do redakcji oświadczeniu podaje, że „w ramach przygotowania kolejnego planu strategicznego, Carrefour rozpoczął analizę swoich spółek pod kątem możliwych ruchów konsolidacji, partnerstwa lub sprzedaży”. – Ta strategiczna analiza właśnie się rozpoczęła i wobec tego dementujemy informacje o jakichkolwiek decyzjach sprzedaży aktywów – zaznaczają przedstawiciele francuskiej sieci.

Z kolei brazylijski dziennik „Valor Economico” poinformował w zeszłym tygodniu, że Carrefour prowadzi rozmowy na temat możliwej fuzji z Auchan. Miałaby ona przyspieszyć rozwój obu sieci i pomóc im zdominować handel na rynkach wielu krajów. Nowy podmiot mógłby wskoczyć na wysoką pozycję - być może nawet szóstą - w rankingu największych detalistów na świecie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • bronsky69 24.08.2021

    Czyli kogo Pkn Orlen czy Banku Zbożowego

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także